Amerikaanse versus Britse Blogs

logoWaarom zijn blogs in Amerika zoveel populairder dan in het Verenigd Koninkrijk? Dat vraagt David Kline, auteur van Blog!, zich af in een bijdrage aan Online Journalism Review (het duurt even voor hij op gang komt, scroll naar het kopje Different Reading Numbers…). Zijn verklaring: blogs zijn populair omdat ze opinies vertegenwoordigen die niet in de mainstream pers aan bod komen. Het Britse medialandschap is veel gevarieerder dan het Amerikaanse. In Britse kranten komt een veel grotere verscheidenheid aan meningen naar voren dan in de Amerikaanse. En dus bestaat er in het Verenigd Koninkrijk aan blogs minder behoefte – omdat lezers in het bestaande aanbod iets van hun gading kunnen vinden. Dat zou bijvoorbeeld ook het recente succes van kabelzender Fox News verklaren. Amerikaanse nieuws is gefixeerd op objectiviteit, maar mensen hebben juist behoefte aan meningen, en daarin wordt bij Fox en in de blogosphere ruimschoots gegrossierd.
Ik heb wel een paar vragen bij deze stelling. Ik vraag me af het Britse mainstream media aanbod inderdaad wel zo veel gevarieerder is dan het Amerikaanse. Zijn er in de Britse media inderdaad gevarieerdere meningen te horen dan in de Amerikaanse?
Maar vooral vraag ik me af hoe dat in Nederland zit. Waarom is Geenstijl.nl zo populair? Is dat omdat ook in de Nederlandse mainstream media weinig gevarieerde meningen te horen zijn en Geenstijl.nl een enorme groep lezers bedient die elders niet aan hun trekken komt?

2 reacties

  1. Maarten schreef op 27 november 2005 om 22:02

    “Zijn er in de Britse media inderdaad gevarieerdere meningen te horen dan in de Amerikaanse?”

    Ik ben geneigd om te zeggen dat dit lange tijd inderdaad het geval is geweest, zeker als je de Britse kranten met de Amerikaanse kranten vergelijkt. Een belangrijke reden hiervoor is volgens mij dat de Amerikaanse krantenmarkt veel lokaler is. Vaak is er maar één krant in een stad of gebied die politiek een beetje in het midden gaat zitten. (Overigens zijn er natuurlijk de nodige uitzonderingen die de regel bevestigen: steden als Washington D.C. en New York City hebben verscheidene kranten die zich duidelijk van elkaar onderscheiden.)

    Door de kleinere omvang van Groot-Brittannië spelen landelijke kranten daar een veel grotere rol. En die zijn er in alle soorten en maten. Zoals David Kline in zijn OJR-artikel terecht opmerkt, is het verschil tussen bijvoorbeeld The Sun en The Guardian enorm.

    Verschillende Britse kranten richten zich duidelijk op verschillende (politieke en sociaal-economische) doelgroepen. In de meeste Britse kranten is het onderscheid tussen meningen en feiten volgens mij ook wat minder aanwezig dan in de meeste Amerikaanse kranten.

    Het verschil tussen Britse en Amerikaanse kranten zou kunnen verklaren waarom bloggers in de VS vooralsnog succesvoller zijn dan in Groot-Brittannië. Tegelijkertijd denk ik dat de (conservatieve) Amerikaanse bloggers ook voortborduren op het succes van conservatieve Amerikaanse talkradio-figuren, zoals Rush Limbaugh. Fox News volgt natuurlijk min of meer hetzelfde recept.

    Ik ben ook wel benieuwd hoe je hier zelf over denkt. Ik vermoed dat je wel een redelijk beeld hebt (waarschijnlijk veel beter dan ik) van de Amerikaanse media?

    “Waarom is Geenstijl.nl zo populair? Is dat omdat ook in de Nederlandse mainstream media weinig gevarieerde meningen te horen zijn en Geenstijl.nl een enorme groep lezers bedient die elders niet aan hun trekken komt?”

    Volgens mij zijn de populaire Nederlandse weblogs (gemeten naar het aantal inwoners van Nederland) nog veel succesvoller dan de populaire Amerikaanse blogs. Volgens de bijdrage van David Kline aan OJR heeft Instapundit 160.000 bezoeken per dag. Vergelijk dat eens met Retecool.com dat volgens eigen opgave 60.000 tot 80.000 pageviews per dag heeft (http://www.retecool.com/colofon.php).

    De reden hiervoor is volgens mij dat succesvolle Nederlandse blogs ook veel ‘sappig’ nieuws brengen. Bovendien is de lay-out van GS en Retecool.com natuurlijk een stuk minder saai dan die van bijvoorbeeld Instapundit.

    De vraag die zich vervolgens opdringt, is of je Instapundit of Little Green Footballs wel kunt vergelijken met Geenstijl.nl en Retecool.com. Wellicht dat een vergelijking met bijvoorbeeld Sargasso.nl meer op zijn plaats is? Al lijkt Sargasso.nl politiek natuurlijk veel meer op Daily Kos dan op Instapundit.

  2. Jeroen schreef op 29 november 2005 om 11:50

    Als je in Des Moines, Idaho woont, heb je inderdaad niet veel te kiezen qua dagelijkse krant (de Des Moines Register is overigens best aardig). Alhoewel… ook daar verkopen ze de New York Times weet ik uit ervaring. Maar in Des Moines kost het je in ieder geval geen moeite een abonnement te nemen op The Nation, The New Yorker of The Washington Times. Met andere woorden, nee, ik vind het geschreven media aanbod in de VS niet schraal, ik vind het in ieder geval veel beter en gevarieerder dan dat van Nederland, en dat is ook natuurlijk niet zo heel moeilijk omdat het land zoveel groter is.

    Ik weet niet of sappig nieuws en een leuke vormgeving de verklaringen zijn voor de populariteit van geenstijl. Dat lijkt me te makkelijk. Ik vind geenstijl heel politiek, ook al gaat het niet altijd over politiek an sich. Ik zoek de verklaring in het feit dat Geenstijl een stijl heeft die perfect aansluit bij het huidige hufterige, onbeschofte Nederlandse klimaat waarin schelden retecool is en voorkomendheid een zeldzame eigenschap begint te worden. En je kan veel over Amerikanen zeggen, maar zo lomp als Nederlanders zijn ze niet.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>