Gratis krant succesvol? Reken maar!

Column no. 5 van Charles Groenhuijsen

Fascinerend plan: een gratis huis-aan-huis dagblad. Jort Kelder (Quote) schijnt er achter te zitten en meester-investeerder Marcel Boekhoorn, die anders dan gewone stervelingen niet op een paar miljoen meer of minder hoeft te kijken. Dat onderscheidt hem van u en mij.

Het geeft hem ook een heel andere positie dan de geplaagde hoofdredacteuren van Nederlandse dagbladen. Die moeten wél op een paar miljoen meer of minder letten. Sterker nog: ze werken zich het schompes – en vaak vergeefs – voor een fractie van dat bedrag.

De vraag is natuurlijk: Wordt zo’n gratis krant succesvol?
Mijn antwoord: Reken maar.

Volkskrant voor een kwartje
Ik herinner me nog dat ik ’s ochtends op het Centraal Station in Utrecht een Volkskrantje kocht voor een kwartje. Iets later werd het 35 cent en weer later twee kwartjes. Lang geleden! Tegen de tijd dat de computer serieus zijn intrede deed, was het pakweg een gulden. Minder dan 50 Eurocent dus.

Vanaf dat moment kelderde de prijs van computers als een vallend blok beton. Mijn eerste laptop-computer kostte in 1987 nog 2500 dollar. Een trage, loodzware Zenith met van die malle vierkante groene letters. Voor minder dan 500 Euro koop ik nu een computer die 100 keer sneller is en 20 keer meer kan. Ik zie dat de Volkskrant (andere kranten ook natuurlijk) intussen meer dan 250 Euro per jaar kost. Een los nummer kost nu al E.1.20 (omgerekend bijna 3 gulden).

Vergeleken met mijn Hollandse kwartje van vroeger is de prijs meer dan tien keer over de kop. Gekkigheid natuurlijk. Volkomen uit de pas met de prijsontwikkeling.
Bovendien: computers werden conform de wetten van de vrije markt steeds goedkoper.
Kranten werden geheel in strijd met diezelfde marktwetten van de vrije markt steeds duurder. Dat gaat niet lang meer goed. Bovendien klikt de jongere generatie liever dan dat ze leest. En ze zijn gewend geraakt aan gratis content.

Koude sanering
En toen kwam Jort Kelder. Maak je borst maar nat. Noem mij één zinnig argument waarom het huidige businessmodel van dagbladen over vijf jaar – oké, maak het tien jaar – nog werkt. Dan heeft er een koude sanering plaats gehad in de krantensector. Abonné-aantallen zijn verder gedaald. Dus worden de abonnementen weer duurder. De bezorging is met zo’n uitgedund abonné-bestand onbetaalbaar.

Jort kan tegen die tijd met een lijstje postcodes in de hand in nauw overleg met zijn adverteerders precies bepalen waar hij wel en waar hij niet huis-aan-huis bezorgt. Ze denken aan een oplage van een miljoen. Wie er buiten valt (ik bijvoorbeeld) krijgt tegen een vriendenprijs van Jort aan mooie printer die elke nacht de krant op tabloid-formaat uitprint.

Kakelverse krant
Tegen die tijd heb ik hier in onze Washingtonse buitenwijk dus weer eens ouderwets een kakelverse Nederlandse krant naast mijn bakje cornflakes liggen. Ik krijg van Jort natuurlijk de speciale expat-versie met advertenties van verhuizers en online-winkels voor Hollandse versnaperingen. I can’t wait.

En ik heb Jort online al lang laten weten wat ik wel en vooral wat ik niet hoef te lezen.
Wel politiek en economie. Geen sport en kunst. De besproken wedstrijden kan ik al niet meer bezoeken. En de indringend gerecenseerde gesubsidieerde kunstuitingen zijn 6000 kilometer verderop. Hoef ik ook niet dus.

En zal ik die oude krantengeur echt missen?
Het gretige gevoel van zo’n zware, vuistdikke zaterdagse krant?
Wat denkt u?

PS. Oh ja, kranten zijn hier in de VS nog voor een jaren-80 prijsje te koop. The Washington Post kost hier op de hoek 35 dollarcent! Is zo’n aangenaam vriendenprijsje zaligmakend? Nee, ook hier tuimelen kranten-oplagen naar beneden. Maar – wees eerlijk – zo’n prijs helpt wel.

amerikacolumn@aol.com

4 reacties

  1. Rick van Dijk schreef op 1 augustus 2006 om 14:25

    Een paar kanttekeningen bij deze ‘open sollicitatie’:
    - in de VS wordt al langer een aantal kranten gratis gericht verspreid in de ‘betere wijken’, zoals bijvoorbeeld de San Francisco Chronicle. Een leuk experiment, maar de uitgever is er nog niet in geslaagd de krant winstgevend te maken (althans niet toen ik er van het voorjaar op bezoek was);
    - kranten hebben ‘last’ van de Wet van Baumol: bij arbeidsintensieve processen, zoals het maken van een krant of het uitvoeren van klassieke muziek, is het effect van het verhogen van de arbeidsproductiviteit (het maken van meer eenheden per werknemer) veel lager dan bij kapitaalintesieve processen (zoals het maken van pc’s), terwijl de lonen wel evenredig stijgen en de loonkosten steeds zwaarder op de begroting drukken (zie: http://nl.wikipedia.org/wiki/Wet_van_Baumol)
    - de advertentie-inkomsten van de kranten zijn in de VS (relatief) hoger, waardoor ze met een lagere verkoopprijs toekunnen.

    Dit alles neemt niet weg dat ook ik erg benieuwd ben naar de gratis kwaliteitskrant.

  2. Gijs Reulen schreef op 1 augustus 2006 om 15:01

    Je voorbeeld van The Washington Post (slechts 0,35 dollarcent ?!) zou juist kunnen betekenen dat de prijs blijkbaar geen rol speelt. Dus ook een gratis krant zou nog slechts mondjesmaat gelezen worden.
    Je andere voorbeelden geven misschien een verklaring: er staat teveel in dat mensen niet interesseert. En voor zover dat wel het geval is kun je dat ook op andere manieren zien/lezen.

    Tegenwoordig kun je je tijd op zoveel manieren opvullen met zelfgekozen leuke dingen (internet, 10 NL 24 uurs tv-zenders, talloze tijdschriften), waarom (ook) nog een krant lezen ?
    Spits en Metro ligt iets anders, denk ik. In bus en trein vervelen de meeste mensen zich stierlijk. Maar verder niet…

    Is dus de prijs van een dagblad eigenlijk wel relevant voor wel of niet succesvol zijn ?

  3. Gijs Reulen schreef op 1 augustus 2006 om 15:17

    Verspreidingskosten bij dagbladen zijn heel erg hoog. Bij h-a-h verspreiding ben je goedkoper uit per adres, maar het aantal adressen neemt wel enorm toe. Een oplage van 1 miljoen is véél: álle dagbladen in NL tezamen doen iets 1,8 miljoen.
    Een dergelijke drukcapaciteit verkrijgen plus verspreiding opzetten zal nog wel een tijdje kunnen gaan duren. Zeker als je zonder tijdsdruk wilt onderhandelen, want dan zal de prijs stijgen.

    Ik heb dan ook heel erg benieuwd naar het businessmodel. Marcel Boekhoorn mag dan wat miljoenen kunnen missen, daarmee doe je nog niet veel. Van wat ik begreep, zullen een paar miljoen tenauwernood genoeg zijn voor de salaris-eisen van Jort. En ik ken Marcel niet, maar hij zal zijn geld toch echt wel terug willen verdienen (in meervoud).

    Misschien een idee: koop een bestaand dagblad en maak dat gratis. Keuze genoeg, lijkt me.

    Mijn inschatting: Marcel Boekhoorn heeft besloten BN-er te worden en wil daar desnoods een paar miljoen aan spenderen.

  4. Rene Quist schreef op 5 augustus 2006 om 15:00

    Charles heeft natuurlijk helemaal gelijk. De prijs is een ding, wat te denken van de hoeveelheid pagina’s. De Volkskrant telt in de zomer 2 katernen op zaterdag. Belachelijk! Standaard hebben kranten in Nederland 2 of 3 katernen doordeweeks. Klein taalgebied heet het dan. Voor Metro heb ik in diverse Europese landen gewerkt. Telkens viel mij op hoe dik daar de betaalde kranten zijn. Ruim 100 pagina´s is daar geen uitzondering. En heus Tjeschie of Kroatie zijn beslist niet groter dan Nederland. Ook de rol van het eigen nieuws is daar veel belangrijker. Hier wordt het binnenland gedaan door het anp en dat levert oude eenheidsworst op.
    En voor onthullingen hoeven we ook al niet bij de Nederlandse pers te zijn. Waar de Spaanse collega´s de Tour opblazen moeten wij het doen met het ozo belangrijke nieuws over de kilometerfraude van Veerman van de zichzelf benoemde onderzoeksjournalist Joep Dohmen Gaaaaaap. En dan snapt PCM nog steeds niet waarom de lezers en masse wegrennen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>