“Internettelevisie” wordt ons supermedium

Een vanmiddag door SPOT (Stichting Promotie Televisiereclame) geopenbaard onderzoek laat er weinig twijfel over bestaan: de naderende integratie van televisie en internet gaat volgens de onderzoekers een soort supermedium opleveren, een medium dat alle andere media en vormen van vrijetijdsbesteding overschaduwt. SPOT verwacht dat in 2012 50% van de huishoudens via het televisietoestel internet kunnen gaan benaderen. “Alles wordt televisie”, concluderen de onderzoekers, al lijkt dat qua terminologie te kort door de bocht. Feitelijk ontstaat er een nieuw medium met nieuwe typen gebruik, dat we misschien ook anders moeten noemen.

Op dit moment besteden we dagelijks gemiddeld 150 minuten aan televisie en nog eens 43 minuten aan internetten. Tesamen 3 uur en en 13 minuten. Geen andere vorm van mediagebruik of vrijetijdsbesteding komt bij deze optelsom van beeldschermgebruik in de buurt. Sterker, het is bijna evenveel als de tijd die we (gemiddeld) aan betaald werk besteden.

Momenteel beleeft zowel het gebruik van internet als van televisie zijn piek in de avonduren:

* De piek in het televisiekijken ligt om 21.30 uur. Op dat tijdstip kijkt 40-45% van de bevolking (6+). Zonder de kids van 6-12 is dat bijna de helft van alle mensen (13-65
jarigen).
* Prime time voor internet ligt iets na 20.00 uur, ruim 10% van de bevolking is dan
online.

Het massale kijken bereikt rond half tien ’s avonds een hoogtepunt. Van de mensen die op dat moment thuis zijn, is meer dan 60% aan het televisiekijken. Daarnaast is op dat moment nog eens een kleine 15% in de weer met de computer. Met andere woorden: bijna drie kwart van de (thuis zijnde) Nederlanders zit dan oog in oog met een elektronisch scherm, hetzij televisie, hetzij computer.

Na de integratie van televisie en computer gaat het zgn. multitasken er anders uit zien en kunnen we het ook niet meer altijd zo noemen. Nu combineren, bij voorbeeld, 13-16 jarigen 16% van hun televisie-kijktijd met computergebruik en spreken we op die momenten van multitasken. Straks moeten we spreken van multifunctioneel gebruik van (vermoedelijk meerdere) tv/pc toestellen.

Het SPOT-onderzoek maakt duidelijk dat ook veel ouderen de kunst van het multitasken vaardig zijn. ’s Ochtends tijdens het ontbijt doen Nederlanders extreem veel naast het televisiekijken. Feitelijk ligt de verhouding dan omgedraaid: een derde kijkt alleen tv, tweederde doet er andere dingen naast. Maar op prime time is de aandacht voor televisie veruit dominant: tussen 20.00 en 23.00 uur wordt driekwart van de kijktijd met volle aandacht gekeken.
Een taaie multitasker blijkt de wat oudere alleenstaande (40-49 jaar). Hij of zij combineert 19% van de televisie-kijktijd met computergebruik, 15% met het lezen/doornemen van de krant en 13% met het nuttigen van de maaltijd.

Jammer is dat de onderzoekers hun respondenten niet hebben gevraagd in hoeverre het multitasken zich vooral tijdens commercial-breaks voltrekt. Het antwoord op die vraag zal elke adverteerder zeker interesseren maar misschien verwachten we – overigens met alle waardering voor dit onderzoek – daarmee te veel van een stichting die de promotie van televisiereclame beoogt.

Eén reactie

  1. Jaap schreef op 17 januari 2007 om 22:32

    Actuele link: de lancering van Joost, voorheen The Venice Project, het streaming-internettelevisieproject van de jongens van Kazaa en Skype. Zie ook Wired.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Meer over Onderzoek (301 van 373 artikelen)


Auteur: Pew Internet & American Life Project Datum: 22-11-2006 Titel: Podcast Downloading ...