“Normaal mens + anonimiteit + podium = knettergek”

Ben Hammersley, wereldberoemd op internet als blogger, multimediajournalist voor The Times en tegenwoordig The Guardian, zei het vorige week in het Noorse Bergen nogal onomwonden: lezers, je moet ze zo ver mogelijk van je vandaan houden. Anonieme lezers, bedoelde Hammersley. Reaguurders zouden wij zeggen, normale mensen die, zodra je ze anonimiteit en een publiek geeft, instant transformeren tot ‘total fuckwads‘.

Hammersley sprak op het Nordic Media Festival. Zijn uithaal naar anonieme lezers volgde op een verhaal over Comment is Free, het open forum van The Guardian, dat Hammersley naar eigen zeggen binnen drie weken vrijwel eigenhandig uit de grond stampte. Groot succes, gemeten naar de miljoenen bezoekers. Maar ook een pain in the ass, als je Hammersley mag geloven.

Comment is Free is een groepsblog, waarop The Guardian tal van eigen en externe schrijvers laat publiceren. Sterke, krachtige opiniestukken zijn dat. Een beroemde tekenaar doet mee, een befaamd fotojournalist. Geregistreerde lezers mogen reacties plaatsen die achteraf worden gemodereerd – dat is een eufemisme voor alles laten staan en alleen de grootste shit verwijderen.

In het verhaal van Hammersley vielen twee dingen op. In de eerste plaats is het aantal reaguurders veel kleiner dan je zou verwachten van de grootste internetkrant in Engeland (al claimde een week eerder in Parijs hoofdredacteur Will Lewis van The Daily Telegraph die positie te hebben overgenomen). Volgens Hammersley heeft Comment is Free 14.000 geregisteerde leden. Het tweede wat opviel: The Guardian heeft tweeduizend van hen een IP-ban opgelegd wegens wangedrag.

Boodschap van Hammersley: houd ze ver van je, die anonieme reaguurders. Het valt bijna niet in de hand te houden, hoe interessant dat ook is qua bereik, hoeveel goed het ook doet voor de band met je lezers.

Kan het zonder anonimiteit?
Francisco van Jole pleit op DNR voor een alternatief. Anonieme meningen, stelt hij, zijn eigenlijk geen meningen, maar ondoordachte erupties. Zoiets als dronkenmanstaal: hij wist niet wat hij deed, hij had ‘m om. Hij is zo erg niet, het is maar internet. Volgens Van Jole zouden serieuze media als kranten anonimiteit – de bron van alle ellende – moeten weghalen door hun abonneebestand te koppelen aan online fora.

Sympathieke gedachte (disclaimer: Francisco van Jole is een vriend en collega). Hoe zeer ik ook zijn opvatting deel dat veel anoniem gebral ergerniswekkend is, hoe vermoeid ook mijn fascinatie voor trollen en querulanten, ik ben bang dat Van Jole de praktische en principiële bezwaren onderschat. Het begint ermee dat anonimiteit de norm is op internet, of je het nou leuk vindt of niet, en ik niet de illusie heb dat oude media als kranten daar heel veel aan kunnen veranderen.

Belangrijker is dat anonimiteit ook een groot goed is, vooral als het gekoppeld is aan een reputatiesysteem. Als op internet alles over je wordt bijgehouden, als je op eBay te boek staat als deugdelijk verkoper (of een oplichter), als je hele doopceel kan worden gelicht (zoals Francisco van Jole een en andermaal heeft aangetoond), dan kan het een zegen zijn als je je kunt verschuilen achter een pseudoniem (en je niet ook je laatste privacy weggeeft).

Ik zeg met opzet: pseudoniem. En niet: anoniem. Pseudonimiteit wil zeggen dat je nog steeds een persoon bent, met een identiteit en een verleden in een database, een IP-nummer en een email-adres. Je bent te herleiden, zij het niet voor iedereen. De site-eigenaar kan, als hij dat wil, achterhalen wie je in werkelijkheid bent, of je tenminste met een IP-ban de toegang ontzeggen. Maar voor de rest van de bezoekers ben je inderdaad anoniem.

The Guardian staat reaguurders toe dat ze onder een nickname reageren. Dat leidt tot veel gedoe en IP-bans. Op mijn vraag of zijn krant niet overwogen had een reputatiesysteem in te voeren, vergelijkbaar met dat van slashdot.org, zei Hammersley daarin geen vertrouwen te hebben. “Ze gaan ermee spelen. Kijk maar naar slashdot,” aldus Hammersley. Hij bedoelde natuurlijk dat slimme reaguurders het systeem gaan manipuleren.

Misschien heeft Hammersley gelijk. Ik ben nog niet zover. Bij mijn krant, Dagblad van het Noorden, proberen we met veel vallen en wat opstaan, een reputatiesysteem uit te bouwen waarmee reageerders elkaar in het gareel houden. We hebben net als The Guardian spelregels, we weren trollen met IP-bans, maar gaan er ook vanuit dat lezers gevoelig zijn voor beloningen. Wie goed doet, wie zich aan de regels houdt en zinnige bijdragen levert, krijgt meer rechten.

Dat reputatiesysteem is nog erg in ontwikkeling. Het vergt meer tijd dan we zouden willen en meer geduld dan ik eerder van lezers heb gevraagd. Maar een koppeling met ons offline lezersbestand, zoals Francisco van Jole voorstelt, lijkt me niet de oplossing. Slechts een klein aantal lezers, verwacht ik, zal mee gaan doen. De meeste reageerders kiezen een ander heenkomen, om te beginnen de jongeren voor wie anonimiteit een stuk vanzelfsprekender is. Bovendien: wat doe je met de online lezers die geen lezers van de krant zijn? Die willen we er juist op de website bij hebben.

33 reacties

  1. albert van der vliet schreef op 17 mei 2007 om 07:49

    Er is ook een andere kant aan de zaak. Journalisten vormen natuurlijk geen frisse doelgroep. Ze lijden aan ziekelijke zelfoverschatting. Blanken is daar een uitmuntend voorbeeld van. Journalisten houden de touwtjes in handen en staan geen inmenging toe, want wat zij kunnen, kunnen zij alleen. Ze verdienen ook zo lekker aan hun beroep.
    Jarenlang zijn lezers geteisterd door de redactie van de ingezonden-brievenrubrieken. Er is maar ruimte voor zoveel reacties, is altijd de smoes.
    Jan Beerenhout, migratiedeskundige, liet me eens weten dat maar 1 van zijn 10 ingezonden brieven geplaatst wordt, terwijl hij toch echt meer weet over migratie en de islam dan elke journalist (wat ook niet zo moeilijk is).
    Journalisten zijn terroristen. Ze staan niet dat lezers hun mening kwijt kunnen. Ze censureren en de willekeur regeert. Blanken zal wel zeggen dat Beerenhout niet kan schrijven en dat 9 van alle 10 ingezonden brieven stront en bagger zijn. Weet hij veel, hij heeft nooit in de positie verkeerd als buitenstaander.
    Internet biedt een uitgelezen mogelijkheid om de meeste ingezonden brieven wél te plaatsten, maar dat willen de journalistjes niet. Stel je voor dat er in die brieven kritiek staat op Wagendorp, Groenhuijsen of Blanken. Dat kunnen ze niet hebben.
    Voornoemde journalisten en ook de anderen willen maar één ding op een weblog: een fanclub van bloggers voor de journalisten.
    Journalisten vormen een zieke beroepsgroep. Het is de hoogste tijd voor democratisering. Blanken schrijft en schijt shit en bagger. Ik heb geen medelijden met de bepruikte Blanken, zeker niet sinds hij mij ongefundeerd een querulant heeft genoemd.

  2. m. schreef op 17 mei 2007 om 11:43

    kan iemand querulant albert van der vliet censureren? snel!

  3. TRS schreef op 17 mei 2007 om 16:07

    Een bindend stemadvies op Geenstijl helpt zo’n reputatiesysteem binnen no time naar eeuwige blogvelden.

  4. Henk, ik denk dat de titel van je bijdrage geen recht doet aan de genuanceerde inhoud er van. Enkele opmerkingen:

    Toen je in januari 2006 oorspronkelijk hierover schreef, reageerde ik in grote lijnen als volgt: in de sociale wetenschappen wordt het verval of blijkbaar ontbreken van normen in online gemeenschappen (zoals open nieuwsgroepen en discussieplatforms) ook wel “deindividuation” genoemd.

    Daarmee wordt bedoeld dat de relatieve anonimiteit, de betrekkelijke regelloosheid (of beter nog: wortelloosheid) van open online discussies mensen zichzelf even doet vergeten, waardoor ze op de site, zonder anderen in acht te nemen, flink tekeer gaan. Ze verruilen hun ego voor de groep als het ware – maar daarbij moeten we niet vergeten dat het voor iedereen nog heel erg onduidelijk wie die groep precies is en wat het doel is van al die discussies.

    Daar komt bij dat nieuwsbedrijven om begrijpelijke economische (geen geld) en culturele (geen zin) redenen tot op heden nog vrij weinig investeerden in professionele, heldere, 24/7 gefaciliteerde interactiviteit.

    Hetzelfde onderzoek naar “deindividuation” (van Tom Postmes en anderen) suggereert ook dat, eenmaal redelijk coherent en bekend, de groep het weer zal winnen en zelf ongeschreven normen en regels zal handhaven.

    Het debat over al dan niet anoniem, pseudoniem of “normaal” is daarmee te oppervlakkig – het voorkomt dat we nadenken over wat interactiviteit precies is, hoe je spelregels kunt bedenken die ontstaan vanuit de groep zelf (dus niet opgelegd worden door trollen enerzijds of journalisten dan wel IT-specialisten anderzijds), en waarom je als nieuwsbedrijf sowieso zou moeten investeren in dit soort toepassingen.

    Overigens: ik besef heel goed dat het Dagblad van het Noorden en vele andere nieuwsmedia en journalisten hier heel serieus mee bezig zijn – maar soms schiet de frustratie (of het utopisch gejuich) t.a.v. dit nieuwe medium te ver door…

  5. @Mark: de kop geeft inderdaad niet mijn standpunt weer, maar dat van mijn opponenten (wat wel tot een leuke kop leidt, maar misschien niet zo handig is ;-) ). Ik ga alles lezen over ‘deindividuation’, maar vindt het debat over pseudonimiteit vooralsnog helemaal niet zo vlak. Het is ingewikkeld zat. Ik ben me er zeer van bewust dat dit alles te maken heeft met complexe groepsprocessen, maar probeer met de kennis en middelen die we nu hebben een open reactieforum online te houden. Prachtig, die wetenschappelijke studies, maar nu graag ook de praktische adviezen.

  6. @Henk: oef… praktisch advies van een wetenschapper? hier een poging, hardop nadenkend, ik bied het ter vernietiging aan:

    1. ik zie in ieder geval groot heil in zeer duidelijke richtlijnen en evt gedragscode (“als U er voor kiest deel te nemen aan de discussie, dan verwachten wij…”

    2. welke code, richtlijn of spelregel dan ook, ik zou deze “crowdsourcen”, m.a.w.: laat de bedoelde gemeenschap van gebruikers meebeslissen, laat journalisten en burgers samen de regels bepalen. voeg daar een offline component bij: ga met de krant/het Merk de gemeenschap in, organiseer discussies (op het marktplein, in buurtgebouwen, voor mijn part in de kroeg), wortel de online discussies nadrukkelijk in de TOTALE gemeenschap die de krant/het medium dient.

    3. investeer, voor zover mogelijk, zowel in personele als technische 24/7/365 begeleiding van het platform. reageer op goede en slechte uitwassen. laat duidelijk zien dat je interactie serieus neemt en er als journalistiek medium daadwerkelijk iets mee doet. koppel terug in de verslaggeving. maak reportages op basis van discussies/suggesties. doe follow-ups (en organiseer/ontsluit nieuwsverhalen, reportages, discussie threads en blogposts in een geannoteerd archief.

    4. laat de redactie zelf meedenken, implementeer liefst zo min mogelijk van bovenaf. laat de journalisten zien wat je met hun bedenkingen of suggesties doet. neem ook de twijfel van de “oude garde” serieus – zij zijn tenslotte nog steeds het culturele kapitaal van “De Krant”.

    5. wees bereid soms NIET interactief te zijn – niet alle verhalen vragen om debat. maak die keuzes hetzij zelf en daarmee uiterst transparant, of laat de gemeenschap meebepalen wanneer discussie kan bijdragen.

    6. na al het voorgaande: besluit dan pas wat te doen met de anoniem/pseudoniem/echte naam discussie.

  7. “maar soms schiet de frustratie t.a.v. dit nieuwe medium te ver door…”

    Goh, dat was nog niemand opgevallen zeg.

  8. albert van der vliet schreef op 17 mei 2007 om 21:19

    @Anonieme M.
    Mij censureren? Dan moet je ook Blanken censureren.
    Je reactie is typerend voor een journalist of voor een fan van journalisten.
    Communicatie is niet het excluiseve domein van journalisten, ook al gedragen zij zich wel als zodanig. Censuur zet een hek met prikkeldaad om de journalistiek. Je moet eens proberen een journalist te censureren – de wereld is te klein.

  9. albert van der vliet schreef op 17 mei 2007 om 21:28

    PS
    Het wij-zijdenken wordt regelmatig aangestipt in de media. Dat is dan een diskwalificatie van de houding van allochtonen en autochtonen, vooral van de laatsten gek gneoeg, terwijl die manier van denken bij allochtonen nog veel vaker voorkomt (bij de tweedeling halal en haram bijvoorbeeld).
    Wat je bij De Nieuwe Reporter regelmatig terugziet, vooral bij Blanken, maar ook bij Deuze en anderen, is het oude denken van de journalist: wij zijn de ‘professionele’ journalisten en zij zijn de mediaconsumenten.
    Wij maken jurnalistiek en zij maken burgerjournalistiek (bagger, shit). Zolang die tweedeling bestaat kan er van een nieuwe reporter geen sprake zijn.

  10. Bootvis schreef op 17 mei 2007 om 21:46

    Het Slashdot-moderatiesysteem werkt dus wel.

    Als de gebruiker de standaardinstellingen gebruikt zijn trolls maar even zichtbaar.

  11. Kerkhof schreef op 17 mei 2007 om 22:10

    Als u het nu eens omdraait meneer Blanken? Wat dacht u van een niet-anonieme mening is geen mening maar een sociaal-wenselijke respons? Een anonieme mening is wel degelijk een mening, om precies te zijn een veel eerlijker mening, of bent u wellicht bang voor hetgeen men daadwerkelijk denkt?

    Dat valt vies tegen he?, al die virtuele uitbarstingen na jarenlange onderdrukking door een politiek correct systeem. Waarom omarmt u niet gewoon de nieuwe grofheid? Moet voor u als journalist toch een verademing zijn? Te weten wat er nu echt leeft onder de bevolking. Waarom bestaat er eigenlijk een mogelijkheid tot reageren bij het DvhN als u zich zo ontzettend druk maakt over de reacties? Wellicht toch een beetje nieuwsgierig naar de doelgroep?

    Als hetgeen men denkt niet overeenkomt met uw eigen ongetwijfeld zeer vriendelijke gedachten, kunt u wellicht overwegen uw wereldbeeld bij te stellen. Als u en uw maatje van Jole werkelijk denken dat ze als een soort van kleingeestige gedachtenpolitie de reacties van het volk kunnen beteugelen, ben ik bang dat u beiden van een hele koude kermis thuiskomt. U kunt geen hek om het internet plaatsen, hoe graag u dat ook wilt.

  12. rokc schreef op 17 mei 2007 om 22:11

    Waar het volgens mij allemaal om draait is ijdelheid.
    Natuurlijk is niet iedereen zo ervaren en zo erudiet als de journalist.
    Maar reken maar dat er een hoop mensen met kennis van zaken rondlopen die ook nog eens scherp kunnen schrijven.
    *Dat* is wat Blanken en Jole verontrust: Een goed betoog blijkt niet meer voorbehouden aan de elitaire journalist. Ze dreigen hun exclusieve, op de oude media gebaseerde, positie te verliezen. Wat zeg ik, met het lezen van hun stukjes kun je rustig concluderen dat ze hem al jammerlijk verloren zijn.
    Goeie journalistiek gaat volgens mij niet over kranten of blogs maar over inhoud. Als deze heren echt wat te melden zouden hebben, zouden ze zich nergens druk over maken.

  13. Beste Albert: allereerst: “wij/zij” denken is niet iets dat meer of minder typisch is voor een groep mensen (of het nu professionele journalisten of allochtonen zijn), maar komt voort uit de manier waarop mensen in het algemeen cognitief inelkaar steken. dat maakt zwartwit-denken er niet beter op, maar betekent wel dat we allemaal ons best moeten (blijven) doen om daaraan te ontkomen. Grijs zien is, m.a.w., moeilijk. Voor iedereen.

    ik denk dat je me van heel wat zaken kunt beschuldigen, maar van “oud denken” dat de tegenstelling “wij zijn de ‘professionele’ journalisten en zij zijn de mediaconsumenten” in stand houdt? nee, dat lijkt toch wat vergezocht :-)

    dat er sommige mensen hun salaris verdienen met het werken als journalist en anderen niet: jazeker. is dat daarmee automatisch een goede zaak: niet noodzakelijkerwijs. alles hangt af van de mate waarin je zelf verantwoordelijkheid neemt voor je werk: denk na over hoe je werk impact kan hebben op anderen, maak transparant wat je bronnen en werkwijzen zijn, ben bereid meerdere invalshoeken en opvattingen toe te laten, enzovoorts. in dat soort gevallen hoeft er helemaal geen verschil te zijn tussen de journalistiek als beroep, en de zgn. burgerjournalistiek.

    maar goed: dat is een ideaal-typische, wellicht academische discussie. vooralsnog gaat hier over hoe om als nieuwsbedrijf een interessante, gereguleerde en op gemeenschappelijke verantwoordelijkheid gebaseerde discussie te organiseren. om dat volledig uit te besteden aan de “voormalige” mediaconsument is niet verstandig. het is eveneens niet wijs om het helemaal door de professionele journalist te laten bepalen. het moet, dus, grijzer. vloeibaarder. en da’s best lastig, lijkt me.

  14. albert van der vliet schreef op 17 mei 2007 om 23:03

    @Mark Deuze
    Iedereen mag zijn brood verdienen, maar als dat een overwegend motief wordt bij bezigheden, loert er een gevaar. Dat signaleer ik bij journalisten die zichzelf op een voetstuk plaatsen en die de touwtjes niet uit handen willen geven. De ander zijn brood kan de journalist zijn dood wel eens worden.
    Jounralisten kunnen niet tegen kritiek maar minachten zelf wel de communicerende mediaconsument.
    Om iets aan die tweedeling te doen en die kloof wat kleiner te maken zou je ingezonden brieven op een weblog kunnen zetten. Ook die brieven die niet in de krant geplaatst (kunnen) worden. Dat is een idee van Robert van Waning, een serieuze, intellectuele blogger, erudiet, met een zeer verzorgde schrijfstijl. Ik ken hem niet persoonlijk, wel van discussies op het internet. Een keurige man, veel netter dan ik en de meeste journalisten.
    Ook Van Waning is door Blanken een (beroeps)querulant genoemd, eind 2005. Net als ik. Blanken kan ons echter niet kennen.
    Als Blanken volhardt in zijn wij-zijdenken, elke journalist automatisch professioneel noemt, dan schiet het natuurlijk niet op met het beoogde tweerichtingsverkeer. Je zou van de weeromstuit nog meer anarchie willen in medialand.

  15. @ Mark Deuze: helder, maar Albert heeft wel een punt: het onderverdelen in “goed” (wij de journalisten) en “bagger”(de rest) is echt problematisch.

    Vooral bij Henk Blanken is dat fenomeen zichtbaar, en in tegenstelling tot wat hij beweert krijg je als “nieuwe reporter” toch echt het idee dat de frustratie over die “bagger” wel erg, erg, erg diep zit.
    Niet echt uitnodigend tot een interessante, gereguleerde en op gemeenschappelijke verantwoordelijkheid gebaseerde discussie, die hij (en anderen) kennelijk zo graag willen.

    Bij Francisco van Jole is het duidelijk: die heeft allen zichzelf in zijn universum centraal staan. Maar daar windt hij niet echt doekjes om. Wie zich toch in zijn territorium begeeft kan een middelvinger of een volledig door het lint gaande brulkikker verwachten. Dat is ook debateren, maar dan heb ik nog liever anonieme reaguurders.

    Bij Henk Blanken is dat(uiteraard) anders. Hij wil wel een discussie, wil wel dat iedereen meedebateert, maar tegelijkertijd is alles wat niet volgens zijn (mogelijk oude) normen netjes genoeg is (anoniemen, querrelanten, trollen) het omkijken niet waard en dient genegeerd en het liefste tegengehouden te worden.

    Misschien is het wijs om al dat anonieme reageerdersvolk tenminste te behandelen als gelijkwaardige gesprekspartners. Tegen de tijd dat er serieuze doodsbedreigen binnekomen (serieuze, dus niet: “ga eens dood, nekschot!”) kun je altijd nog actie ondernemen.

    Of, en dit klint heel gek en echt als een loooong shot, je zou ook eens proberen er de humor van in te kunnen zien. Moeilijk, moeilijk, ik weet, maar probeer het eens. Ga er zelf eens in mee, op hetzelfde niveau, en probeer er eens om te lachen. Je zult dan zien dat het nog verdomd grappig is, dat anoniem reageren, en dat er verdomd veel grappige en vooral zeer intelligente types tussen zitten.

    Dit is natuurlijk moeilijk als je bloed gaat koken van woorden als “nekschot” en “neuqen”, maar die injectie tegen humor is toch ook wel eens uitgewerkt?
    Maar gezien de hoeveelheid topics die Blanken er aan besteed is eens een tijdje aan wat anders denken ook een goede optie. Slik eens een pilletje, kijk eens GTST of doe iets leuks met moeder de vrouw (de Kijkshop heeft leuke aanbiedingen deze maand). Zul je zien dat het allemaal nog wel meevalt met die “bagger”.

    Geef ik nu het woord aan Wim Heitinga.

  16. Jos Vervoort schreef op 18 mei 2007 om 02:27

    @Meneer Brussen,

    Helemaal met u eens. De jounalisten zullen moeten afdalen uit hun ivoren torentjes, en humor zou ze wel eens kunnen helpen. Trouwens, koppelen aan IP-adressen, echte namen noemen, het zal allemaal niet helpen. Al die domme reaguurders zijn veel te slim en omzeilen alles op hun sloffen. Trouwens: hoeveel Heitinga’s bestaan er?? LOL

  17. Arno van 't Hoog schreef op 18 mei 2007 om 09:01

    @ Mark Deuze

    Waarom in ‘s hemels naam zo’n brede maatschappelijke discussie over een paar reaguurgedragsregels?

    Praten in de kroeg met ongetwijfeld 2,74 belangstellende, laten we juist dat vooral niet doen. Iedere site en community kan gewoon z’n eigen huisregels opstellen, waaruit blijkt dat of alles mag, ofwel de reaguurder gast is, zijn voeten veegt en met twee woorden spreekt.

    We hebben het hier niet over een sociologisch novum, maar gewoon over de vraag hoe je met elkaar kunt communiceren, zonder dat het anonieme kind het badwater volschijt en vergiftigd.

    Daar hebben we volop ervaring mee in first life – school, werk, kroeg, gemeenteraad, lagerhuisdebat, bewonersvergadering – en second life is echt niet anders.

    Tenzij je , zoals Blanken, beweert dat anonimiteit iets waardevols beschermt, cq voortbrengt, danwel ‘de norm’ is. Hij bedoelt waarschijnlijk: veel gebruikt, maar daarmee niet de norm. Dat laatste vraagt rechtvaardiging, en verwijzen naar bescherming tegen duistere klikgedragvastleggende krachten, is flinterdun. Dat geeft de anonieme trol het aura van klokkenluider en held, en dat, laten we eerlijk wezen, is een gotspe van enig formaat. Nog nooit heeft pseudonimiteit een verhaal voortgebracht dat anders niet verteld zou zijn. Dat geeft te denken.

    Huisregels, want daar hebben we het over, zijn ontzettend eenvoudig. GeenStijl begrijpt dat, en de bezoekers van die site ook. Geen sociologische aaibollerij, maar helderheid.
    http://www.geenstijl.nl/paginas/huisregels.php
    Prima, DvhN doet het weer anders, de Volkskrant ook.

    Neem verantwoordelijkheid, maak een A4-tje en get on with life.

  18. Ik denk dat iedereen overal zou moeten kunnen reageren, zonder in te loggen. Daarbij moet een waarderingssysteem a la retecool.com worden ingesteld waarmee iedereen (toevallige bezoeker, trol) zijn of haar anonieme waardering voor een mening kan uitspreken (eventueel doortrekken).

    Ik zou de redactie willen uitsluiten van die mogelijkheid om mensen die nu gelijk zullen beweren dat die de discussie weer zou willen beinvloeden tegemoet te komen.

    Maak de drempel om te reageren of te waarderen heel klein. Dan kunnen daar alsnog gedragsregels bij, zodat je enigszins gefundeerd je mening kunt geven. Op GeenStijl zou je heel andere dingen ‘wegstemmen’ dan bij een DvhN stukje.

  19. @Kerkhof en ROKC: lees nou even mijn hele artikel en niet alleen de kop. Ik pleit juist voor het behoud van een zo open mogelijk forum, inclusief anonimiteit. Ben het dus ook niet met Francisco van Jole eens. Je kunt me veel verwijten, maar niet dat ik de oude media de hand boven het hoofd houd en geen ruimte wil bieden aan burgerjournalistiek. Integendeel.
    @Bert Brussen: Je verwijt me dat anonimiteit niet in mijn normen past, maar het tegendeel is waar. Dat geldt niet voor trollen en querulanten, maar hoe kan het ook anders: de definitie van een trol, wat mij betreft, is iemand die zich niet aan de spelregels houdt en erop uit is een online community te ondermijnen. De term ‘bagger’ hanteer ik in dit verband voor reacties die zo grof, beledigend, racistisch of puberaal zijn dat ze moeten worden geweerd. Dat heeft niets te maken met een elitaire benadering, laat staan met het afschermen van de positie van de professionele journalistiek.
    @Arno van ‘t Hoog: Ik denk dat we juist wel met een sociologisch novum te maken hebben, te weten het ontstaan van gemeenschappen op internet. Daar valt heel veel meer over te zeggen dan jouw al te oppervlakkige relativering hierboven. Zo vraag ik me af of massagedrag online in alle opzichten te vergelijken valt met offline kuddegedrag. Werkt anonimiteit op internet net zo als daarbuiten? Kan een massa slim zijn, deugt de meute soms wel, onder welke omstandigheden werkt sociale controle (en wanneer niet)? Overigens zou ik geen enkele anonieme trol het aura van een klokkenluider willen geven (dat doet-ie zelf al te veel). Maar ik zal dan ook niet beweren dat iedereen die anoniem iets post op internet per definitie een trol is, wat jij wel suggereert.
    Tenslotte: uiteraard moet elke site zijn eigen huisregels vaststellen. Als reaguurders op GeenStijl elkaar leuk vinden, prima. Maar ik denk daar op mijn eigen blog anders over.

  20. albert van der vliet schreef op 18 mei 2007 om 13:36

    Zelfkritiek is Blanken vreemd. Hij heeft niet eens in de gaten dat hij zijn beroepsgroep afschermt en op een voetstuk zet, de opgeblazen kikker. Heeft ook niet in de gaten dat hij pseudo-wetenschappelijke vragen stelt bij de massa, de kudde en de opstand der horden.
    De huidige media functioneren in een anachronistische situatie, mede door toedoen van journalisten die aan zelfoverschatting lijden, zoals Blanken.
    Als je toevallig niet mag meedoen binnen die media (het is maar de vraag of je daar bij moet willen horen), dan is het heel vervelend als je meningen hebt, want die kun je nergens kwijt. Onbenullige types die toevalllig wel een rol vervullen binnen de media en de Gooise matras mogen kletsen wat ze willen, maar ingezonden brieven, hoe goed ook geschreven, worden naar de prullenmand verwezen.
    Hoe heerlijk voor die pedante redacteuren om de briefschrijvers lekker een trap na te geven nadat deze hun best hebben gedaan op een brief.
    De oplossing is simpel: zet ze op de website van de krant. Ja hoor, Blanken, die gore brieven, de shit en de baagger worden niet geplaatst. We weten nu wel hoe jij over mediaconsumenten denkt.
    Nu verwijst de krant de meeste schrijvende lezers naar de prullenmand. Lekker sadistisch.
    Hoe hypocriet die kranten zijn, bleek wel toen Theo van Gogh nog leefde. Hij hoefde maar een scheet te laten en de Volkskrant plaatste deze op de forumpagina. Niet wat iemand te vertellen heeft is belangrijk, maar wie het zegt.
    Als je dus eerst een BN’er wordt, kun je altijd je mening kwijt. Lange leve de communicatie, opdat de huidige journalistiek moge wegkwijnen.
    Ondertussen waant Blanken zich te groot om de beschuldiging dat ik een querulant zou zijn in te trekken. Menner doet of ik lucht ben. Waarom denk ik toch de hele tijd dat hij een bepoederde pruik draagt?

  21. Werner de Graaf schreef op 18 mei 2007 om 15:34

    Kom op zeg, hypocriet? Uiteindelijk waren de scheten van Van Gogh van dien aard dat hij ze enkel nog op zijn eigen webstek kon laten.

    Dat weet je natuurlijk best, Van der Vliet. Maar dat past niet op je grammofoonplaatje.

    Je schrikt er, viel me al eerder op, niet voor terug de werkelijkheid te vandaliseren enkel om je hysteriserende veldtocht glans te geven.

    “Communicatie is niet het excluiseve domein van journalisten,” mopper je. Helemaal mee eens. Maar BEWUST MISLEIDENDE communicatie is dat evenmin. Daar ben je een uitmuntend voorbeeld van.

    @Eindred. DNR: Leg mij nou eens in eenvoudige bewoordingen uit wat de waarde is van jullie HUISREGEL (‘… persoonlijke aanvallen of beledigende teksten worden verwijderd…’) als iemand hier over de adjunct van DvhN ongestraft het volgende mag beweren?

    Henk Blanken is een opgeblazen kikker.
    Henk Blanken schrijft en schijt shit en bagger.
    Henk Blanken is een uitmuntend voorbeeld van ziekelijke zelfoverschatting.

    Huisregels, schrijft Arno, zijn ontzettend eenvoudig.

    Dat denk ik ook.

  22. @ Werner:
    Letterlijk wordt er iets anders beweerd dan je hierboven stelt. Los daarvan – laten we niet een linguistisch debat beginnen over de waarde van kwalificaties – beoordelen we iedere reactie ook op de vraag of er een serieuze poging wordt gedaan inhoudelijk in te gaan op de argumentatie van de lopende gedachtenwisseling. Daarbij nemen we enige tolerantie in acht (lange tenen zijn immers onbruikbaar in dit metier). Reacties die ALLEEN of VOORNAMELIJK het doel hebben persoonlijk en/of beledigend te zijn, zijn wat ons betreft over de grens.
    Eindredactie.

  23. albert van der vliet schreef op 18 mei 2007 om 17:44

    Wie is er nou hysterisch, Werner? Je bent kennelijk een vrindje van Henk Blanken en het ontgaat je blijkbaar dat hij zich voortdurend laatdunkend uitlaat over niet-journalisten. Eind 2005 heeft hij Van Waning en mij al een querulant genoemd, zonder argumenten.
    Nu plaatst hij zichzelf en zijn collega’s op een voetstuk en lucht regelmatig zijn gemoed over de kudde, de massa, de anonimi, die bagger en shit produceren. Dat zijn niet mijn maar zijn kwalificaties.
    Je doet overigens waar een journalist goed in is: frases uit hun context halen.
    O en als je mij hysterisch noemt, kun je dat dan gewoon aantonen.
    Mijn stelling is simpel: er is geen evenwicht in de mediacommunicatie. Journalisten hebben dat terrein geannexeerd. Een ingezonden brief, die kritisch en keurig is, wordt niet geplaatst als de inhoud niet past bij de redactieformule van de krant.
    Ik hoop jou en de pedante Blanken nog lang op stang te mogen jagen en ook het exlusieve clubje van journalisten. Het is blijkbaar nodig.

  24. arno van 't hoog schreef op 18 mei 2007 om 18:06

    @ Henk:

    Natuurlijk, ik ga heel kort door de bocht, en nee, niet alle pseudoniemen zijn trollen.

    Ik denk dat je anonimiteit / pseudonimiteit overschat, danwel voor mij ondoorzichtig beargumenteerd.

    Ten eerste:

    “Het begint ermee dat anonimiteit de norm is op internet, of je het nou leuk vindt of niet, en ik niet de illusie heb dat oude media als kranten daar heel veel aan kunnen veranderen.”

    Dat het de norm is vraagt om een onderbouwing, zowel getalsmatig als moreel. Dat doe je niet: je presenteert het als feit, dat jeukt.

    Het gaat er niet om dat kranten dat gebruik zouden moeten veranderen. Op een shoot-em -all site kan je prachtig met een stoere nickname en brede schouders rondstappen. en je mag dat ook doen op een verkoopsite.

    Waar waarom moet dat op een krantensite? Kranten willen contact met het publiek, een vitaal onderdeel zijn van debat, communities aan zich binden, internetadvertenties verkopen. Daar heb je geen pseudonimiteit voor nodig.

    Ik draai het liever om: om een mondig burger te zijn moet je een beetje moed hebben, je maakt je bekend, en als je dat niet durft, is er in de eerste plaats iets mis met je motieven. Als je bang bent voor je werkgever, zoek een andere baan, als je bang bent dat je wordt aangesproken, denk goed na wat je formuleert. Kranten of welke publieke fora dan ook kunnen daar met heel goede argumenten kiezen tegen anonimiteit. Scheelt ook nog eens een hoop baggertraffic.

    Ten tweede:

    ‘als je hele doopceel kan worden gelicht, dan kan het een zegen zijn als je je kunt verschuilen achter een pseudoniem (en je niet ook je laatste privacy weggeeft).’

    Leg dat eens uit. Waar schuilt dat gevaar? Wie vormen een bedreiging? Deze zin is de hoeksteen van je betoog, het wekt het beeld van een grote dreiging. Noem eens wat voorbeelden, en ook gewoon op het niveau van Jan de Vries uit Moddergat, die post op de site van DvhN.

  25. albert van der vliet schreef op 18 mei 2007 om 20:27

    Het meest eenvoudige communicatiemodel geeft mij tegenwoordig een verrassend inzicht: aap-noot-mies; zender-boodschap-ontvanger.
    Heel vaak geeft de zender er blijk van meer in zijn boodschap geïnteresserd te zijn dan in de ontvanger. Daarbij waant hij zijn drol een gebakje.
    Dat Henk Blanken louter dédain aan de dag legt voor de ontvanger is inmiddels bekend, maar hij is niet de enige.
    Journalisten zijn meer geïnteresseerd in de media en elkaar dan dat ze solidariteit, affiniteit en empathie aan de dag weten te leggen voor de ontvanger. De ontvanger is Jan de Vries uit Moddergat.

  26. @Arno: Dat pseudonimiteit de norm is, beweer ik slechts omdat ik op tal van fora niets anders zie. Van slashdot tot aan wordpress, van het algemeen dagblad tot aan dvhn. Ik ken geloof ik geen sites waarop reageerders uit eigen beweging, en niet omdat het met moderatie wordt afgedwongen, onder ‘echte naam’ schrijven. Eerder heb ik beweerd dat nicknames bij de default instelling van internet horen (geen idee meer wie ik dat nazei). Het is wat je ziet in online games, op msn, in nieuwsgroepen, etc.
    Ik ga die pseudonimiteit niet verdedigen als te verkiezen vanuit moreel perspectief. Persoonlijk houd ik ook meer van schrijvers die met open vizier en transparant iets beweren. Sterker: ik vind dat journalisten zo moeten werken, nog transparanter moeten zijn dan ze tot nu toe gewend waren. Maar ik zie ook dat er praktische voordelen zitten aan pseudonimiteit. Je kunt toch moeilijk ontkennen dat op het net van alles en nog wat kan worden bijgehouden?
    Ik zie in die mogelijkheden ook grote voordelen. Als je veel kunt registeren van online gedrag, kun je er – behalve kennissystemen als Google en adviessystemen als Amazon – reputatiesystemen op bouwen. Daarmee biedt het net als het ware een oplossing voor een probleem dat de anonimiteit heeft veroorzaakt. Maar los daarvan: ik stel tegenstanders van pseudonimiteit soms de vraag of ze hun dochter van 16 zouden aanraden onder eigen naam mee te doen aan allerhande fora.
    Dat laat natuurlijk weer onverlet dat elk online medium zijn eigen spelregels kan bepalen. Ik zou niemand willen opleggen lezers anoniem toe te laten; je mag dat open vizier best verlangen (en met censuur heeft dat niets te maken). Maar ik pleit voor pseudonimiteit omdat ik denk dat dat vanuit uitgeversperspectief en voor een journalistiek die bovenal interactief wil zijn, de dialoog zoekt, te verkiezen is. De voordelen acht ik kortom groter dan de nadelen.

  27. albert van der vliet schreef op 19 mei 2007 om 10:03

    Blanken: “Ik ken geloof ik geen sites waarop reageerders uit eigen beweging, en niet omdat het met moderatie wordt afgedwongen, onder ‘echte naam’ schrijven.”
    Onzin.
    Blanken: “Je kunt toch moeilijk ontkennen dat op het net van alles en nog wat kan worden bijgehouden?”
    Nou en?!
    Balnken: “Maar los daarvan: ik stel tegenstanders van pseudonimiteit soms de vraag of ze hun dochter van 16 zouden aanraden onder eigen naam mee te doen aan allerhande fora.”
    Waarom niet? Het net als riool en de journalistiek als kerk?
    Blanken: “Maar ik pleit voor pseudonimiteit omdat ik denk dat dat vanuit uitgeversperspectief en voor een journalistiek die bovenal interactief wil zijn, de dialoog zoekt, te verkiezen is.”
    Blanken pleit voor pseudonimiteit omdat hij de pseudonimiteit verkiest.’
    Mijn god, wat opgeblazen, nee, kikker mag niet meer.

  28. Kazonga schreef op 20 mei 2007 om 03:43

    Voor al diegenen die het gebruik van een ‘nickname’ afkeuren en het gebruik van de eigen naam verkiezen, lees hier waarom het verstandig kan zijn om een anoniem te hanteren: http://blog.winkwaves.com/articles/2007/03/29/stijlvol-bloggen-alsjeblieft > Er zijn meer goedwillenden dan kwaadwillenden en voor de laatsten ben je anders iets te gemakkelijk te vinden… Maar dit argument geldt natuurlijk niet in ons lieve landje, liever sluiten we de ogen voor wat zou ‘kunnen’ gebeuren. Noemen we het speculeren. So be it.

  29. Henk Blanken is zó geobsedeerd door ‘trollen en querulanten’ dat hij er iedere keer weer over begint. Dat is geen wonder, want hij heeft ze zelf uitgevonden. Met ieder stuk blaast hij ze steeds verder op tot inmiddels mythische proporties. In werkelijkheid vormen die ‘trollen’ nauwelijks een probleem vormen dat niet met eerlijke, duidelijke en handhaafbare spelregels te verhelpen is.

    Als iemand op mijn weblog gaat schelden, laat ik meestal juist voor straf staan, tenzij regels van wet of fatsoen flagrant worden geschonden. Grove en domme opmerkingen zijn een soort zelfgetimmerd schavot waarop iemand vrijwillig voor gek staat.

    Zoals gewoonlijk komt Mark Deuze weer met de meest zinnige opmekringen en aanbevelingen. Het is jammer dat Blanken daar niet wat verder op ingaat. Dit bevestigt het vermoeden dat hij dit pseudo-probleem helemaal niet wíl oplossen, wellicht uit angst dat hij dan over serieuzere zaken moet gaan nadenken en schrijven.

    In een antwoord aan Albert van der Vliet noemt Mark Deuze de kern van de zaak: “Alles hangt af van de mate waarin je zelf verantwoordelijkheid neemt voor je werk.”
    Precies, en niet alleen in je werk maar in alles wat je doet, zegt en schrijft in het publieke domein. Onze democratische rechtsorde draait om verantwoordelijkheid en het afleggen van rekenschap. Dat is het ook mijn bezwaar tegen anonimiteit. Mensen moeten op hun daden en woorden kunnen worden aangesproken. Vrijblijvendheid leidt tot een malingcultuur.

    Meningen waar niemand verantwoordelijkheid voor neemt, hebben hoogstens een signaalfunctie. Dat is niet onbelangrijk, maar tot een vruchtbare discussie leiden zij zelden.

    Henk Blanken laat zelf zien hoe trollengedrag kan ontstaan door de anonimiteit van het communicatiemedium internet. Bij een persoonlijke ontmoeting zou het niet in hem opkomen om mij een ‘trol en querulant’ te noemen, zoals hij herhaaldelijk heeft gedaan. Daarbij had hij niet het fatsoen om zijn smadelijke kwalificaties met feiten en argumenten te onderbouwen. Vroeger heette dat gewoon ‘schelden’.

    Mensen die hun brood proberen te verdienen met de fictie dat internet iets anders is dan een communicatiemedium, creëren allerlei schrikbeelden en prijzen wondermiddelen aan voor problemen die ofwel niet bestaan ofwel zo oud zijn als de mensheid. Voor dit laatste is de oplossing even oud: Beschaving. Ook in dit geval komt dit neer op het maken en handhaven van afspraken en regels.

    @Mark Deuze, vergeet niet om te benadrukken dat ook de journalisten, redacteuren en moderatoren zich aan de spelregels dienen te houden..

    Overigens ben ik van mening dat journalisten (net als agenten) achter hun toetsenbord en monitor vandaan moeten komen en de straat op moeten gaan om daar échte mensen in de échte wereld te ontmoeten. Zij zullen dan nauwelijks trollen tegenkomen. Zij zullen dan ook veel misstanden tegenkomen die voortkomen uit onrechtvaardige verschillen in macht en mogelijkheden. Zo krijgen dan vanzelf ook wat meer begrip voor ‘querulanten’..

    Bart Jungmann schreef op de Media-pagina van de Volkskrant van 18/5 jl over “lang geleden, toen abonneee en journalist nog een vanzelfsprekend verbond vormden.” Naar die situatie verlang ik terug, en daarom lig ik tegenwoordig zo vaak in de clinch met journalisten die niet beseffen dat zij zonder dat verbond geen bestaansrecht hebben.

  30. De krakkemikkige programmatuur van DNR biedt geen mogelijkheid om een bijdrage achteraf te corrigeren.

    De laatste zin van mijn eerste alinea hierboven moet zijn: “In werkelijkheid vormen ‘trollen’ geen probleem dat niet met eerlijke, duidelijke en handhaafbare spelregels te verhelpen is.”

    En de laatse zin van de éénnalaatste alinea: “Journalisten zullen in die échte wereld nauwelijks trollen tegenkomen, maar wel misstanden die voortkomen uit onrechtvaardige verschillen in macht en mogelijkheden. Zo krijgen zij vanzelf wat meer begrip voor ‘querulanten’..”

    @Niet-ingewijden: De alinea over het schelden door Henk Blanken zelf (“Henk Blanken laat zelf zien hoe trollengedrag kan ontstaan [..] Vroeger heette dat gewoon ‘schelden’”) slaat op diens artikel op DNR van 3 januari 2006 ‘De querulant en de journalist’ (http://www.denieuwereporter.nl/?p=195).

  31. albert van der vliet schreef op 21 mei 2007 om 08:02

    Het doet me deugd dat Louis van Gaal zich niet meer inhoudt als een ‘sportjournalist’ een domme vraag stelt. Gisteren deed hij dat bij beunhaas Bert Maalderink, de sportjournalist die geen verstand heeft van sport. Hij doet echter niets liever dan sporters aan de tand voelen op een manier die in de roddeljournalistiek niet misstaat. Maalderink zet de sporters het liefst voor schut.
    Van Gaal doet dat nu met Maalderink. Vervelend daarbij is wel dat Maalderink bepaalt wat uitgezonden wordt en wat niet, zoals een redactie van een brievenrubriek bepaalt welke brief geplaatst wordt en welke niet.
    De huidige, autoritaire journalistiek creëert trollen en querulanten. Hoofdredacteuren als Blanken moeten daarom niet zeuren: hij doet het zelf.
    Basisregel voor Maalderink: als je geen verstand hebt van de materie, kun je geen kritische en suggestieve vragen stellen. Dan moet je beginnen met informatieve vragen.

  32. albert van der vliet schreef op 24 mei 2007 om 19:29

    Sylvain Ephimenco vandaag in Trouw over Bert Wagendorp en Hanneke Groenteman.

    “Een druk op de deleteknop en al die anonieme toetsaanslagen worden plots nutteloos de eeuwige jachtvelden ingeschopt. Dat gejank van kleinzerigen, die zelf graag op anderen schieten, duidt op een feodale benadering van internet: de mediaprins in zijn mediaburcht klampt zich vast aan zijn privileges en bibbert bij het zien van het ordinaire gepeupel dat rammelt aan de poort.

    Hanneke en Bert, stellen jullie niet zo aan: laat het schelden voor wat het is en concentreer je op de vruchtbare bijdragen. Internet is een magisch wonder, maar wel een dat ongeschikt is voor tere zieltjes.”

  33. Paul Delfgaauw schreef op 21 augustus 2008 om 11:25

    Wie is die anonymous eigenlijk bij DNR?

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>