Door Thomas Kusters en Bart Verlegh
Burgerjournalistiek vooral als aanvulling voor lokale en regionale media. Met dat doel begonnen we in september 2006 met het idee om een platform voor burgerjournalistiek op te richten. Wie zijn wij? Twee ambitieuze studenten uit Venlo: Bart Verlegh, afstuderend aan de Fontys Hogeschool Marketing Management en Thomas Kusters, tweedejaars student aan de Fontys Hogeschool Journalistiek.
Het concept van Kiosk Venlo is eigenlijk heel simpel. De burger krijgt de mogelijkheid om zelf teksten, foto’s, filmpjes of geluiden te plaatsen. De redactie controleert alleen of het op internet kan (zie disclaimer) en of er een kern van waarheid in zit. De redactie past geen nieuwsselectie toe, vandaar: ‘want jij bepaalt wat nieuws is!’. De redactie herschrijft het bericht ook niet, ze verbetert het bericht alleen op enkele punten en haalt datgene weg wat niet door de beugel kan, dit allemaal onder het credo: de burger is schrijver, geen bron. Dit met de overtuiging dat je de input van de burger moet waarderen en dat die juist centraal staat op www.kioskvenlo.nl
Uniek aan ons concept is verder dat wij geen vervanger willen zijn van de lokale en regionale media zoals Omroep Venlo en Dagblad De Limburger. Kiosk Venlo wil vooral een aanvulling zijn door als (inspiratie)bron te functioneren en onderwerpen aan het licht te brengen die de burger belangrijk vindt. Burgerjournalistiek kan naar ons inzien ook nooit een concurrentie zijn voor traditionele media, je hebt immers te maken – met in de goede zin van het woord – journalistieke amateurs.
Tegen het einde van 2006 stonden ons concept en onze marketingstrategie. We hadden onze plannen intussen ook aan een aantal experts van de Fontys Hogescholen voorgelegd. Dankbaar hadden we deze feedback verwerkt en de tip aangenomen om langs het Bedrijfsfonds voor de Pers gegaan. Eind april zijn de plannen daar voorgelegd en we wachten nog op toezegging voor een subsidie en proefondervindelijk onderzoek.
De directeur van het Bedrijfsfonds, Lou Lichtenberg, was lovend over onze plannen. Hij had liever meer van dergelijke plannen op zijn bureau in Den Haag gezien. Ook prees hij ons dat we ons als jonge ondernemers op de nieuwsmarkt durfden te begeven. Hij zag dan ook potentie in ons initiatief: ‘Er is ruimte aan de onderkant van de nieuwsmarkt in Noord-Limburg.’
Toen lekten door een interne mailing van de Fontys onze plannen uit. We moesten ons verhaal doen aan de lokale omroep. Reacties van andere media waren cynisch en angstig. Directeur Robert Bouten van Omroep Venlo: “We moeten oppassen dat niet iedereen journalistje gaat lopen spelen.” Op dat moment moesten we wel open zijn over onze plannen, ondanks advies van het Bedrijfsfonds voor de Pers om het niet aan de grote klok te hangen.
Maar het openlijk praten over onze plannen heeft ons geen windeieren gelegd. Zo mochten we eind februari/begin maart praten met de PR-adviseur van de Venloop, een fantastisch groot loopevenement in Venlo dat tienduizenden Venlonaren op de been brengt. We bereikten een samenwerking, de organisatie van de Venloop zou oproepen om je foto’s in te sturen op www.kioskvenlo.nl en daar een wedstrijd aan te verbinden. Deze kans om onze naam aan dit fantastische evenement te koppelen, mochten we niet laten schieten. We stemden toe en gingen hard aan de slag met onze webmaster, een zeer ambitieuze student die een eigen flexibel bedrijfje heeft, om een speciale fotowebsite op te zetten.
Het resultaat van de introductieactie overtrof alle verwachtingen: 10.000 bezoekers in nog geen week tijd die zo’n 400.000 pagina’s bekeken. Ruim 500 foto’s werden ingestuurd door 150 verschillende mensen.
Die introductie ging misschien te goed en te snel. We hadden geen duidelijke afspraken gemaakt met de Venloop over het wedstrijdverloop. Met als gevolg dat mensen anderhalve maand later nog steeds op de bekendmaking zaten te wachten en twee maanden later nog steeds op hun prijzen.
Verder is de complete website waar ook op geschreven kon worden en filmpjes konden worden geplaatst veel later online gegaan. Dat had eerder moeten gebeuren zodat we nog hadden kunnen profiteren van de hoge bezoekersaantallen van de Venloop. Uiteindelijk hebben we moeten uitwijken naar de komst van Koningin Beatrix naar Venlo op 2 mei. De website staat nu bijna vier weken en is nog in ontwikkeling. Inhoudelijk zijn we tevreden. Over de bezoekersaantallen en de hoeveelheid content nog niet.
We maken ons nog geen zorgen. Tijdens een gesprek met een marketingbureau in Venlo werd de term ‘vliegwiel’ in het leven geroepen. Kiosk Venlo is een wiel dat door een vast aantal gebruikers vanaf het begin aangezwengeld moet worden: andere mensen zien dat zij schrijven of andere dingen publiceren en willen daar graag bij horen. Dat publiceren is immers niet eenvoudig, je geeft toch je kwaliteiten als burgerjournalist ofwel ‘journalistiek amateur’ bloot. Met de vliegwieltheorie in ons achterhoofd doen we aan veel mond-tot-mondreclame en motiveren we mensen persoonlijk om iets te publiceren op Kiosk Venlo.
Om de website aan het rollen te krijgen vermijden wij ook de term ‘burgerjournalistiek’ naar de doelgroep toe. Dat je journalist bent of journalistiek bedrijft op Kiosk Venlo legt de drempel veel te hoog.
Om Kiosk Venlo meer vorm te geven en tot een succes te maken zijn we nog steeds in gesprek met mensen die ons van advies kunnen voorzien en die wat voor ons kunnen betekenen maar voor wie wij ook wat kunnen betekenen. Zo gaan we begin juni in gesprek met De Trompetter, een regionale huis-aan-huiskrant.
Ook ontvangen we graag feedback van jullie. Voor vragen, opmerkingen en suggesties kunnen jullie altijd contact opnemen met ons.
Thomas Kusters
Hoofdredacteur Kiosk Venlo
t.kusters@kioskvenlo.nl
Bart Verlegh
PR & Marketing Kiosk Venlo
b.verlegh@kioskvenlo.nl
3 reacties