Metareporter doet onderzoek naar nieuwe-mediaberichtgeving kranten
De afgelopen 3 maanden hebben ruim 30 nieuwe-mediastudenten van de Universiteit van Amsterdam alle berichtgeving over nieuwe media in 27 Nederlandse kranten bijgehouden. In totaal hebben zij 2210 korte artikelen en 590 lange artikelen geïnventariseerd. Van die 2845 berichten, hebben zij er 278 aan een kritische blik onderworpen. Door middel van het indexeren en taggen van de dagelijkse berichtgeving rondom nieuwe media konden de studenten aan de hand van hun eigen dataset origineel onderzoek verrichten. Een verslag over mediakluizenaars, casual gaming en internetverslaafden.
De studenten werden voor het project Metareporter opgedeeld in diverse teams, elk geleid door een hoofdredacteur die verantwoordelijk was voor de deadlines, de stijl en natuurlijk voor de inhoud van de door zijn of haar team geschreven artikelen. Alle krantenberichten die over nieuwe media gaan, werden kort beschreven.
Het juist en zorgvuldig taggen was een waardevol leerproces voor de studenten. Vooral in de analysefase bleek hoe nauw dit luistert, de tag ‘website’ was al gauw nietszeggend. En welke tag gebruik je om iets aan te duiden: social networking, SNS of toch sociaal netwerk? Dankzij de tagcloud was al snel duidelijk dat Google en video games populaire onderwerpen zijn bij kranten.
Reformatorisch Dagblad
Dankzij het zorgvuldig taggen van artikelen was het mogelijk om analyses te schrijven. Zoals bijvoorbeeld dit artikel waarin, aan de hand van de dataset, vragen bij de manier waarop de uitgever van het Reformatorisch Dagblad de doelgroep karakteriseert.
De uitgever schrijft het volgende over de lezers van het RD: “Iemands mediagebruik veel zegt over wie hij is en waar hij staat in de maatschappij. Door middel van clusteranalyses zijn acht mediaconsumenten gevonden: Mediakluizenaars, Mediasenioren, Mediayuppen, Actualisten, Digitalen, Amuseermij’s, Supporters en Mediajunkies. Het belangrijkste deel van de RD-lezers behoort tot de categorie mediakluizenaars.” Uit deze beschrijving blijkt dat de krant de eigen doelgroep als niet erg mediageletterd ziet.
De door de UvA-studenten verzamelde laten een ander beeld zien: Wat allereerst opvalt is dat het Reformatorisch Dagblad met meer dan 90 berichten over nieuwe media niet onderdoet voor grote landelijke kranten als De Pers, het AD en de Volkskrant, terwijl deze een veel bredere doelgroep en dus een veel groter bereik hebben. Het onderwerp nieuwe media blijkt in het RD absoluut geen ondergeschoven kindje.
Papierloze samenleving
Daarnaast zijn de Metareporters zelf flink los gegaan in hun toelichtingen op de nieuwsberichten. Op basis van interesse en specialisatie mochten de studenten iedere week een artikel naar keuze aanvechten, onderstrepen met eigen argumenten of van commentaar voorzien. Zo is er een betoog geschreven tegen de angst voor een papierloze samenleving, over militaristische games als een voortzetting van oorlogspropaganda, en is beargumenteerd dat MSN meer is dan plat vermaak.
Dat ook de analyses aan de hand van het archief en verschillende tools stof hebben doen opwaaien, bewijst het voorlopige hoogtepunt in het korte bestaan van Metareporter: een bezoek van de hoofdredacteur van Sp!ts, Bart Brouwers, aan het hoofdkwartier, naar aanleiding van een vergelijkende analyse van één van de Metareporters.
De Metareporters kunnen terugkijken op een vruchtbaar semester, niet alleen hebben ze geleerd om kritisch maar eerlijk traditionele media media te bestuderen, maar – om de laatste post van Metareporter Jesse te citeren – “de flinke hoeveelheid aan materiaal biedt toekomstige studenten en andere geïnteresseerden een schat aan informatie en mogelijkheden voor analyses en onderzoeken. Gezien deze blijvende waarde zal Metareporter uiteraard het gehele komende jaar gewoon online en toegankelijk zijn!”










1 reactie:
7 september, 2009
[...] al een succes gebleken, dit wordt bijvoorbeeld geillustreerd door een mooie publicatie over ons in De Nieuwe Reporter. Nogmaals bedankt daarvoor, wij gaan ook dit jaar weer flink ons best doen om onszelf te bewijzen [...]