Startende journalist moet zich onderscheiden door flexibiliteit

Aanhoudende bezuinigingen in de dagbladwereld beloven in 2009 niet veel goeds voor startende journalisten. Door de economische crisis lopen advertentie-inkomsten van de schrijvende pers nog sterker terug, terwijl productiekosten juist blijven stijgen. De vraag is hoe de arbeidsmarkt er in 2009 voor startende journalisten uitziet. Journalistiek talent blijkt naast creativiteit meer dan ooit flexibiliteit te moeten tonen om een eigen plek in de mediawereld te kunnen veroveren.

Onlangs werd bekend dat er bij de Telegraaf Media Group en PCM opnieuw veel banen moeten verdwijnen en redacties daarbij niet gespaard zullen worden. “Er is nu weer een aantal reorganisaties aangekondigd en ik denk dat veel ouderen zullen zeggen: ‘geef mij maar een vertrekregeling’. Als er dan meer werk is, nemen redacties toch liever een jongere aan met een flexibel contract”, zegt secretaris Bianca Rootsaert van de sectie dagblad van beroepsvereniging NVJ. “We proberen vast te leggen dat voor twee ouderen zeker een jongere journalist moet terugkomen”, aldus Rootsaert, die tijdens redactiebezoeken veel jongeren zegt tegen te komen.

Om de vergrijzing op de redactie een halt toe te roepen heeft dagblad De Stentor tien jonge redacteuren met een jaarcontract per 1 januari een vaste aanstelling gegeven. In het geval van bezuinigingen stelt hoofdredacteur Alex Engbers dat het niet per definitie de jongeren zijn die het eerst op straat worden gezet. “Je weet dat als je een jong iemand eruit gooit dat het minste geld kost. Maar als je een oudere collega met een hoger loon wegstuurt is de besparing uiteindelijk groter. Dat is een afweging, maar het is altijd goed om als redactie een afspiegeling van de samenleving te zijn.”

Flexibiliteit vereist
Op de School voor Journalistiek in Utrecht wordt op 15 en 16 januari een onderwijscongres gehouden over de vraag welke bedreigingen en kansen de huidige tijd voor starters biedt. Op basis daarvan wordt gekeken of het onderwijsprogramma wellicht aanpassing nodig heeft. “Een steeds groter aantal journalisten werkt als freelancer, op een tijdelijk contract of in een maatschap. Ik verwacht dat die trend zal doorzetten en wellicht moeten we daar meer aandacht aan besteden. Ondernemerschap moet je geleerd worden”, zegt instituutsdirecteur Leon van de Griendt van de SvJ.

NVJ-secretaris Rootsaert weet dat redacties meer flexibiliteit van nieuwe redacteuren eisen. “Er is een verschuiving naar meer freelance en tijdelijke contracten die met de conjunctuur meedeinen. Er wordt in toenemende mate flexibiliteit en multimediaal denken verwacht. Op redacties wordt meer gedaan met dezelfde inhoud, bijvoorbeeld voor een website, serie of evenement”, aldus Rootsaert. “Creativiteit bij het omgaan met nieuws kan daarbij wel in je voordeel werken.” Opleidingsmanager Peter Karstel van Windesheim Hogeschool voor Journalistiek in Zwolle is het daarmee eens. “Je moet je realiseren voor wie je produceert en veel minder vertrouwen op één werkterrein, dat is een belangrijk aspect van de nieuwe journalist.”

Het ambacht
Het beeld bestaat dat redacties liever redacteuren met een academische achtergrond aannemen. Karstel beweert echter dat er opnieuw behoefte is aan praktijkgerichte hbo-journalisten op redacties in de strijd om de aandacht van het publiek. “Het hbo sluit meer aan bij de doelgroep als het erom gaat hoe in contact te komen met jongeren en allochtonen. Als de NRC vooral academici zoekt, moeten ze dat vooral blijven doen, maar het risico is dat je het contact met je lezers mist”, stelt Karstel.

Rootsaert gelooft ook niet dat redacties per definitie wetenschappelijk geschoolden eerder een baan geven. “Er is geen peil op te trekken, dat verschilt per redactie en soms zelfs per jaar. Het kan er ook van afhangen met welke opleiding een hoofdredacteur goede ervaringen heeft. Omdat er relatief minder academische journalisten afstuderen, zijn er natuurlijk relatief meer hbo’ers op zoek naar werk.” Hoofdredacteur Engbers van De Stentor vindt een voltooide academische opleiding ook niet het belangrijkste voor een startende journalist. “Wat ik wenselijk vind is niet zozeer een academische opleiding maar een academisch denkniveau, zodat je complexe zaken beter kunt begrijpen.”

Kwaliteit
Een startende journalist heeft volgens Engbers niet een andere basis nodig dan in het verleden toen iedereen de krant las. “Het gaat om aloude journalistieke kwaliteiten als: ben je wakker, slim en sociaal vaardig.” Hij blijft positief over de toekomst voor starters op de journalistieke arbeidsmarkt. “Het oogt op dit moment wat gloomy en niet als een bedrijfstak waar je snel instapt. Maar ik denk dat dagbladen nog heel veel jaren journalisten nodig hebben.”

Volgens Van de Griendt worden startende journalisten in tijden van crisis met dezelfde problemen als in andere sectoren geconfronteerd: “Een generatie heeft in de jaren tachtig, toen we ook zo’n crisis hadden, hard moeten knokken. In sommige organisaties kom je daardoor een lichting te kort, is mijn persoonlijke mening”, zegt de SvJ-directeur. Hij benadrukt dat journalistiek talent en niet leeftijd ook in crisistijden als het belangrijkste selectiecriterium moet blijven gelden.

Karstel van Windesheim denkt dat schrijven ook in de toekomst een van de belangrijkste pijlers van de journalistiek zal blijven. “Het lijkt misschien alsof er bij nieuwe media niet geschreven wordt, maar voor goed schrijvende journalisten is altijd wel werk. Je moet alleen meerdere media bedienen. Daarbij is de strikte scheiding met de commercie aan het verdwijnen.” Het is aan de startende journalisten zelf om zich te onderscheiden, vindt hij. “Ik zou jongeren aanraden: zorg voor oorspronkelijkheid en laat je tijdens je opleiding al zien. Experimenteer en onderscheid je van traditionele media. Als je leuke vormen vindt, ben je ook interessant voor de gevestigde media”, aldus Karstel. “Het vervelende is dat mensen alleen willen veranderen in tijden van crisis. Maar de noodzaak tot verandering is groot.”

6 reacties

  1. Hans Roodenburg schreef op 13 januari 2009 om 15:16

    Waarom wordt toch altijd gesteld dat de oudere journalist zo duur is? Dat is alleen zo als ze ‘regelneven’ (hoofdredacteur, chefs, enz.) zijn geweest.
    Als ze uitgeblust zijn, mogen ze wat mij betreft gebruik maken van ‘vertrekregelingen’. Maar laat ze als ze kwaliteit leveren gewoon werken. Ik word een beetje kribbig: er zijn maar heel weinig goedkope jongeren die dezelfde kwaliteiten te bieden hebben. Zij vinden altijd wel een plaats, ook in de krimpende markt.
    Neem een voorbeeld aan de krasse Henk Hofland (columnist NRC). Die haalt met zijn werk de 100 (!) wel.
    Laat Rootsaert en de NVJ ook eidelijk eens een ‘ouderenbeleid’ gaan voeren want de oudere journalisten zijn de trouwste NVJ-leden.

  2. Willem Boersma schreef op 13 januari 2009 om 15:54

    @Hans Roodenburg:

    “Ik word een beetje kribbig: er zijn maar heel weinig goedkope jongeren die dezelfde kwaliteiten te bieden hebben.”

    Ik word niet zo snel kribbig, maar volgens mij is het niet met harde cijfers te onderbouwen dat “heel weinig” jongere journalisten voldoende kwaliteit zouden bieden. En het is nogal makkelijk om te zeggen dat alle jongeren “altijd wel een plaats vinden”. Er wordt namelijk steeds meer van ze verwacht in een krimpende markt, zoals mijn stuk nog maar eens duidelijk maakt.

  3. Kirsten Vogel schreef op 13 januari 2009 om 22:51

    Precies wat Willem Boersma zegt: van starters wordt verwacht dat ze al een dosis aantoonbare ervaring hebben als ze beginnen, want bijna geen enkel medium durft het aan iemand met alleen stage-ervaring aan te nemen. Ik zie vaak genoeg om me heen dat mensen met prima schrijfkwaliteiten niet aan de bak komen omdat er continu gevraagd wordt naar krachten met minimaal 3 jaar werkervaring. En dan ontstaat er het beruchte cirkeltje…
    Advies aan de jonge journalisten is om te gaan freelancen en zo te laten zien wat ze waard zijn. Dan wordt talent vanzelf opgemerkt. Heeft in mijn geval prima gewerkt.

  4. Jeff Pinkster schreef op 13 januari 2009 om 22:59

    Eigenlijk zegt Peter Karstel hier dat journalisten met een academische achtergrond niet in de maatschappij staan. Het is een groep die het contact met de lezer zou missen. Waar baseert Karstel dat op?

    Als ik naar mijn studiegenoten en mezelf kijk (journalistiek en media, uva) staan wij midden in de samenleving. Daarin verschil ik niet van vrienden in het HBO. De lezer bedien je juist door kwaliteit te bieden, dat is het enige criterium en dat geldt voor jong en oud.

    Wij, als beginnend journalisten, hebben gewoon pech. Meer is het niet, de economie zit tegen. Leuk is anders, maar zo is het nu eenmaal. We zullen nog wat meer ons best moeten doen.

  5. Simon schreef op 13 januari 2009 om 23:57

    Windesheim, is dat niet die hogeschool waar ze nog op typmachines typen?

    “Ik word een beetje kribbig: er zijn maar heel weinig goedkope jongeren die dezelfde kwaliteiten te bieden hebben.”

    Haha, dat zou ik ook zeggen! Maar in alle eerlijkheid; hoe goed was jij toen je begon?

  6. De enige manier om bij een redactie een vaste baan in de wacht te slepen is inderdaad eerst een hele tijd te freelancen en aan je naamsbekendheid te werken. Ik kijk nu ongeveer 2 jaar lang dagelijks op villamedia.nl maar ik heb (niet overdreven) nog NOOIT een vacature op de redactie van een serieus dagblad gezien. De enige manier is freelancen en nog eens freelancen. In kleine stapjes naar iets toewerken waar je je talenten wel kwijt kan. Freelance en zelf ondernemen is onze toekomst.,

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>