Tips om nieuwssite klantvriendelijker te maken

volkskrant2Uitgevers van kranten klagen niet alleen over terugvallende oplagen en gestegen kosten maar ook over het lastige verdienmodel dat zij op internet hebben. Zij roepen in koor dat bezoekers niets willen betalen voor een online krant. Maar de hand in eigen boezem steken is er voor hen niet bij.

Dus draven zij door in hun zoektocht naar schaars geld. Neem nu de Volkskrant. In mijn ogen een krant waarvoor ik best zou willen betalen als zij daarvoor in de plaats een aantal zeer vervelende praktijken achterwege zou laten.

Kijk, ik heb niets tegen reclame, ben er zelfs een voorstander van als dat eventuele kosten voor een lezer zou schelen en de uiteindelijke inhoud van de content verbetert. Maar zodra online-reclame dusdanig irritant wordt, dat ik uit frustratie de Volkskrant al een paar dagen oversla bij mijn bezoeken aan nieuwssites, zou de uitgever zich eens achter de oren moeten krabben.

Hele Volkskrant-website niet te zien
Irritant is natuurlijk de flashreclame die je lastig kan wegklikken maar na een seconde of tien vanzelf verdwijnt. Maar de onregelmatig verschijnende T-Mobile reclame onderin de pagina, zorgt ervoor dat als je muis per ongeluk over dat vlak heen komt, de hele Volkskrantwebsite niet meer te zien is. En om de lezer helemaal te irriteren: er zat een scriptfout in, die er – in sommige browsers – voor zorgde dat gebruikers die reclame helemaal niet direct konden wegklikken. Enfin, de Volkskrant is al een paar dagen een online lezer kwijt en T-Mobile weet vanaf nu zeker dat ik nooit klant bij hen ga worden. Net zoals overigens Ditzo (zie voorbeeld hieronder).

volkskrant1

Het lijkt nu alsof ik me druk maak over één incidentele adverteerder bij een bepaalde online nieuwssite. Maar dat is het niet. Ook andere nieuwssites weten zich niet in te houden in de jacht op geld. De wijze waarop naar geld wordt gejaagd, werkt in hun eigen nadeel. Want hoe ga je, als site die lak heeft aan de online lezers en de commercie de overhand laat voeren, lezers overtuigen dat zij maar beter een betaald online abonnement kunnen nemen? Niet zo in elk geval.

Wil je lezers naar een betaalde dienst toe lokken, dan dienen de marketing en de wijze waarop de content wordt geboden afgestemd te zijn op dat doel. Geen irritante reclame meer, terug naar ouderwetse bannersformaten als 468*60 maar ook niet meer naar de content als geheel. Zet alleen de eerste 2,3 of 4 alinea’s maar online. Dit downsizen van bannerformaten gaat nog een voordeel geven op de lange duur. De prijzen kunnen dan weer stap voor stap omhoog gaan. CPM weer belangrijker laten worden dan CPC of CPL. Want bij de gedrukte versie wordt de uitgever toch ook niet betaald op basis van gegenereerde traffic of omzet! Een goede journalist zou in de beperking van die paar alinea’s kunnen prikkelen waardoor de belangstelling, om door te gaan naar een betaalde service, groter wordt.

Tarieven
En als we dan het dan toch hebben over betaalde modellen, verlaat het verband in tarieven tussen print en online. Dat ze dan niet meer meetellen voor het HOI (Het Oplage Instituut) is iets waar iedere uitgever met lef ‘schijt’ aan moet hebben. Want de vastgestelde grens van 25 procent is niet reëel. Online media zijn meer dan 25 procent goedkoper dan de papieren krant. Lezers zien dat zelf ook. Geen bezorgers, geen papier, nee, de lezer is niet dom. Wil men weer aan het betalen gaan dan moet ook voor de lezer het verschil verklaarbaar zijn. Bij deze: minimaal 50 procent goedkoper dan het gedrukte exemplaar. Daarbij durf ik te wedden dat als meer uitgevers dit advies opvolgen, HOI ook overstag gaat.

Nu word ik vast door een aantal uitgevers voor gek verklaard. Daar heb ik als hoogbegaafde, met een IQ van 132, vaker last van. Maar honderd klanten die bereid zijn om zes euro per maand te betalen, genereert meer omzet dan twintig klanten die per maand dertig euro neertellen. Het probleem waar de uitgevers mee zitten is dat, zelfs al zouden zij mijn advies opvolgen, zij niet weten hoe zij die honderd betalende klanten halen. In hun ogen is het makkelijker om twintig dan om honderd abonnees binnen te halen. Maar zolang zij de huidige commercie laten zegevieren, maakt het eigenlijk niet uit. Zij veroorzaken zelf dat er amper lezers bereid zijn om te betalen.

5 reacties

  1. Johan schreef op 19 april 2009 om 12:37

    Een interessant artikel met een duidelijke mening. Zo hoort het ook! Helaas met weinig nieuwe informatie en al helemaal geen bruikbare tips.

    Hierdoor is de titel naar mijn gevoel misleidend en zou indien het om een abonnee artikel zou gaan ook niet voldoen aan de verwachtingen en een ontevreden lezer achterlaten. Natuurlijk doet een dergelijke titel het wel goed in Google.

    Ik hoop dat Mario toch nog 10 tips gaat geven!

  2. Boy van Dijk schreef op 19 april 2009 om 13:49

    Irritante reclame, het feit dat lezers niet worden geprikkeld omdat stukken ook gratis volledig zijn te lezen en de prijs van de abonnementen. Het lijken mij te simpele redenen om het in financieel opzicht online niet slagen van kranten te verklaren. Want daar heb je het over, niet over hoe nieuwssites klantvriendelijker moeten worden. Van onbetaalde, betaalde content maken getuigt namelijk niet van veel vriendelijkheid richting de klant als je het mij vraagt…

    Maar toch, de tips. Allereerst het prikkelen van lezers door slechts een deel van je content gratis ter beschikking te stellen. De belangrijkste vraag lijkt mij: hoe verkoop je dat aan niet betalende lezers? Laat de Volkskrant als voorbeeld blijven gelden, dan is het voor de lezer weinig moeite om naar de website van de NRC te surfen en daar het nieuws wel voor niets tot zich te nemen. Het ‘gewone’ nieuws is niets meer dan een basisproduct en als bezoekers er op de ene plek voor moeten betalen, gaan ze wel ergens anders heen. Het prikkel-idee lijkt dus alleen op te gaan voor de content waarin VK.nl zich onderscheid van zijn concurrenten. Nog steeds blijft dan de vraag: hoe verkoop je dat aan niet betalende lezers? Gisteren was alles nog volledig beschikbaar en vandaag zit het deels verstopt achter slot en grendel. Bij NRC.nl, Trouw.nl, AD.nl et cetera en ook bij de meeste internationale equivalenten is dat niet het geval. Wat maakt VK.nl zo goed dat ik zou betalen waarvoor ik bij andere niet hoef te betalen?

    Dan die irritante advertenties. Ook mij ontnemen ze een deel van het leesplezier en tot op zekere hoogte ergeren doe ik mij er zeker aan. Toch zou ik geen significant bedrag betalen om te worden ontdaan van dit reclamebehang. Ik denk dat dat voor heel wat meer mensen geldt. Dat is ook niet iets dat je bestrijdt. Toch is het van belang, want uiteindelijk gaat het om winst en dus om de vraag welke groep wat dat betreft het grootste gewicht in de schaal legt. De groep die geen trek heeft in abonnementen en de in-your-face advertenties voor lief neemt of de groep die bij het verdwijnen van die advertenties ineens wordt aangezet tot het betalen voor content die de dag ervoor nog voor het oprapen lag? Ik weet het niet en ik denk dat jij dat, ondanks je stelligheid in het bovenstaande stuk, ook niet weet.

    En tjah, de prijs. Minder betalen voor dezelfde kwaliteit is altijd interessant natuurlijk. Maar dat de hoeveelheid nieuwe betalende klanten de lagere prijs in de uiteindelijke opbrengsten compenseert (en eigenlijk zelfs meer dan dat), is zonder onderbouwend cijfermateriaal uiteraard niets meer dan giswerk. Wat dat betreft is het interessant om niet naar de Volkskrant, maar de NRC te kijken. Het webabonnement dat daar wordt aangeboden komt met 7,50 euro al heel dicht in de buurt van het door jou voorgestelde bedrag. Helaas is vergelijken tussen VK.nl en NRC.nl er in dit opzicht niet bij, in web-only abonnementen zien ze bij de Volskrant blijkbaar nog geen heil. Moeten er dan toch tips worden uitgedeeld om nieuwssites klantvriendelijker te maken, dan is de meest effectieve misschien nog wel het schrappen van het verplicht afnemen van het dagelijks drukwerk om je online van je favoriete nieuwsbron in krant-opmaak te bedienen. Maar of dat uiteindelijk bijdraagt aan een positiever banksaldo voor de krant in kwestie…

  3. Martijn schreef op 22 april 2009 om 23:54

    Wees blij dat je al jaren gratis nieuws kunt lezen en dat je af en toe iets moet wegklikken is wel het minste wat je daarvoor in ruil kunt doen. Wat een geneuzel om niets, ga wat zinnigs schrijven met je IQ.

  4. Remco schreef op 16 juni 2009 om 18:49

    IQ 132? zal je bloeddruk zijn zeker. Neem een hobby en ga Sudoko puzzels maken.
    Reclame is totaal geen probleem. Door dit soort stomme berichten ben ik straks mijn gratis ochtend internet krantje kwijt.

  5. douwe schreef op 11 september 2009 om 21:52

    citaat: “Nu word ik vast door een aantal uitgevers voor gek verklaard. Daar heb ik als hoogbegaafde, met een IQ van 132, vaker last van. Maar honderd klanten die bereid zijn om zes euro per maand te betalen, genereert meer omzet dan twintig klanten die per maand dertig euro neertellen.”

    Nu heb ik een lager IQ, maar: 100×6=600 en 20×30= ook 600!

    De verkoopkosten die gemaakt moeten worden voor 100 klanten liggen hoger dan die die gemaakt moeten worden voor 20 klanten. Bezoekers kosten geld (servers en service), dus doe mij maar 20 klanten a 30 euro.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Meer over Blog (830 van 891 artikelen)


Het International Symposium on Online Journalism is al jaren met zijn vele ...