
Nederlandse journalisten zijn eerder weifelaars en kuddedieren dan strenge linkse ideologen. Daarom lopen ze nu ook zo massaal achter Geert Wilders aan. Dat betoog ik in een recensie van De schijn-élite van de valse munters, de politieke autobiografie van Wilders’ rechterhand Martin Bosma, waarvan onlangs een goedkope herdruk verscheen. De recensie staat op de pagina’s 20 t/m 22 in het recente derde nummer van De Nieuwe Pers, het blad van het Stimuleringsfonds van de Pers. Dit nummer is embedded onderaan dit artikel.
De media, aldus Bosma in zijn boek, maken deel uit van een ‘polyarchie’ die Nederland al veertig jaar in een ijzeren greep houdt en ons land heeft opgezadeld met een miljoen moslims, een massa-immigratie die het volk nooit heeft gewild. Met ernstige gevolgen, want Bosma voert werkelijk alle problemen waarmee wij nu kampen – onveiligheid thuis en op straat, werkloosheid, gebrekkig onderwijs, de ontspoorde verzorgingsstaat, begrotingstekorten, milieuproblemen, overbevolking – uiteindelijk op die massa-immigratie terug. De Nederlandse media zien zichzelf als onmisbare pijlers van de democratische rechtsstaat. Maar volgens Bosma hebben zij die juist actief ondermijnd, hand in hand met andere deelelites uit de overheid, politiek, onderwijs en kunst en cultuur.
Bosma’s analyse klopt voor zover hij het falen van de media schetst in de verslaggeving over de opkomende volksbeweging tegen de massa-immigratie. Tegenover Hans Janmaat en de Centrumpartij lieten journalisten iedere schijn van objectiviteit varen. Pim Fortuyn en zijn Leefbaar-beweging negeerden zij vooral, totdat het te laat was. Maar van een samenzwering tussen journalisten en machthebbers is geen sprake geweest. Nederlandse journalisten zijn kuddedieren. Eind jaren zestig liepen zij over naar het linkse kamp, en tegenwoordig lopen zij massaal achter Geert Wilders aan. Een lonesome cowboy, zoals Bosma hem graag afschildert, is de PVV-leider allang niet meer.
Integendeel. Door bladen, blogs, websites en de talloze rubrieken van de versnipperde publieke omroep vaardig tegen elkaar uit te spelen, weet Wilders met een minimum aan openheid een maximum aan media-aandacht te genereren. Ongetwijfeld mede dankzij de adviezen van Martin Bosma, die zelf jarenlang werkte als journalist en mediamanager, in de VS en Nederland.
2 reacties