Jose van Dijck

Werk/activiteiten: Hoogleraar Media en Cultuur/ UvA

(1) Paul Molenaar (directeur Ilse Media): “Vergeet alles wat met klassieke journalistiek te maken heeft. Er is toekomst voor journalistiek die met passie wordt gemaakt. De informatiebehoefte wordt steeds meer bevredigd door partijen die passie voor een onderwerp hebben.”

Gedeeltelijk mee eensHet is een idee fixe dat klassieke journalistiek zal verdwijnen. Toen de televisie kwam sprak men met precies dezelfde wegzweep-toon over film en radio. Journalistiek zal wel veranderen en zich aanpassen aan nieuwe vereisten maar zal nooit verdwijnen.

(2) Jean-Louis Missika (mediadeskundige Frankrijk): “De televisie is onder onze ogen aan het verdwijnen, zonder dat we ons er helemaal van bewust zijn. Ze verdrinkt in een oceaan van schermen, pc-monitoren en mobieltjes, explodeert in ultra-thematische kanalen, video-on-demand, podcasts, blogs en vlogs. We betreden een wereld van alomaanwezige beelden maar afwezige media.”

Helemaal mee oneens

Ook bij deze uitspraak geldt: kijk naar de geschiedenis van de media en het eerste wat je daarvan leert is dat’oude media” nooit verdwijnen ondanks alle luidruchtige voorspellingen over de ”nieuwe media”. De film is nooit verdwenen, net als de radio en de krant. Ook de televisie zal blijven bestaan, al zullen de sociale praktijk en culturele vorm van het televisiekijken veranderen onder invloed van mutlimedia.

(3) Kees Spaan (voorzitter Nederlandse Dagblad Pers): (op de vraag of de grote massa straks doordeweeks een gratis krant leest en alleen in het weekend een betaalde krant): “Ja hoor, dat zie ik wel komen.”

Helemaal mee oneens

“Gratis krant” is een verkeerde definitie: lezers betalen hoe dan ook voor een krant, hetzij via de advertenties, hetzij via een abonnement (of, tot nu toe meest gebruikelijk, een mengeling van beiden). Net als de commerciele omroep maar blijft schreeuwen dat hun programma’s de kijker ”niks kosten” wordt het hoog tijd ook de krantelezer er weer van te doordringen HOE ze voor hun nieuws betalen: links om of rechts om. Ik denk dat er altijd lezers blijven die dat linksom blijven doen.

(4) Hans Wansink (redacteur de Volkskrant) en Warna Oosterbaan (redacteur NRC Handelsblad): “Er moeten weer kranten komen die zich concentreren op hun kerntaken: nieuws en achtergronden. Er zijn (daarbij) drie zwaartepunten: politiek, economie en cultuur.”

Helemaal mee eens

Die kranten zullen er wel komen, en inderdaad zijn ze dan waarschijnlijk nog meer gefocused op die zaken die nu onder ‘’serieus” nieuws vallen. Neemt niet weg dat ook zware onderwerpen lichtheid van toon en aanpak kunnen verdragen.

(5) Maarten Reijnders (eindredacteur De Nieuwe Reporter): “Het geld dat je kunt verdienen met de verkoop van advertenties bij gratis online journalistieke content, is meer dan wat je kunt verdienen met de verkoop van online journalistieke content.”

Weet niet/geen mening

(6) Michiel Maas (Cobouw, Sargasso): “Het zelf starten van lezers-weblogs, zoals de Volkskrant doet, voegt niets toe. De krant als medium bestaat al eeuwen, en de waarde ervan staat nog steeds als een huis, afnemende abonnementen ten spijt. Toegankelijke media als radio en televisie hebben dat in het verleden niet verminderd. Het is een gebrek aan zelfvertrouwen om te denken dat weblogs dat wel zouden doen.”

Helemaal mee oneens

Ik denk dat mensen de krant schrijven (ingezonden brieven, opiniestukken) omdat ze een forum zoeken voor hun mening en weblogs via de krant kunnen helpen om die mening ook naar het lezerspubliek van die krant te ventileren en kanaliseren. Natuurlijk biedt zo’n lezer-weblog niet meer dan een afgeleide waarde tussen de miljoenen weblogs die zich op internet manifesteren. Misschien snap ik de clou van deze uitspraak niet helemaal.

(7) Paul Molenaar: “Uiteindelijk zullen maar 20 procent van de huidige 13 à 14 duizend journalisten in Nederland overblijven.”

Helemaal mee oneens

Waarom zouden zovele journalisten verdwijnen als de behoefte aan duiding en geleide interpretatie van het nieuws in de berg van informatie alsmaar groter wordt? Dat lijkt me onlogisch.

uitgelicht rss feed icon

Handboek iPad – voor journalisten, dit keer

Wat uitgevers zoal met de iPad kunnen, weten we inmiddels wel. Van een gratis Telegraaf-applicatie tot een Bright-magazine voor 9 euro, de mogelijkheden voor vindingrijke media zijn eindeloos. Of tenminste, tot waar Apple de grenzen stelt. Maar wat heb je er als journalist aan? Een uitpakparty, recensie, handleiding en veldtest in één.
In Brussel waren ze [...]

lees verder.

Hoe Humo grapt en graaft, en de lezer blijft happen

Adverteerders die zich terugtrekken. Ook het Vlaamse weekblad Humo heeft er last van. ‘Collateral damage’ noemen ze dat daar. De ongewilde schade die je nu eenmaal maakt in een satirische oorlog. De missie van Humo: lachen om iedereen die het verdient. En dan sneuvelt er weleens een adverteerder, die het doelwit wordt van spot [...]

lees verder.

De E, de I en de U

De journalistieke spullenkraam raakt de laatste tijd aardig gevuld. Pers en omroep werden eerst verblijd met de komst van de e-types: e-papers, e-Readers, emails. Ruim voordat de juiste inzet daarvan kon worden doorgrond kwam de i in de maand: iPods, iLiads, iPhones en nu dan de tabletPC die onze kant op komt in de gedaante [...]

lees verder.

Meer uitgelicht.